همه چیز درباره مرگ دلخراش ۲۶ دختر دانش آموز

به گزارش سایت زندگی این حادثه درحالی است که مقامات پلیسی و مسئولان وزارت راه سعی دارند با پنهان نگهداشتن آمار کشته های جاده ای بر ایرادات جاده های کشور سرپوش بگذارند و به بهانه جلوگیری از برهم خوردن احساس امنیت بین مردم درسفرهای جاده ای خاموش مانده اند ویا انگشت اشاره را به سوی دیگر نشانه گرفته اند.

درکمتراز۴۸ ساعت

امروز میدان شهید ناغانی بروجن مملو از جمعیت بود. جمعیتی سیاه پوش که برای تشییع پیکر ۲۶ دانش آموز و معلمانی به این محل آمده بودند که روز گذشته درسانحه جاده ای جان باختند.این حادثه درمحور لردگان به دهذر رخ داد.تصادفی مرگبار که نفس زندگی ۲۶ دانش آموز دختر و معلم شهر بروجن را بی نفس کرد.حادثه ای که ساعت ۲۰ شامگاه جمعه با سقوط اتوبوس به دره به وقوع پیوست جان باختگان۲۲ دانش آموزان دختر و مدیر و معاون مدرسه بودندکه برای گذراندن واحد درسی آمادگی دفاعی به مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس در خوزستان اعزام شده بودنداین حادثه تلخ در حالی درابعاد گسترده در سایت های خبری کشور منتشر شد که ساعاتی بعد ازاین حادثه خبر رسید کاروان راهیان نور دیگری به مقصد نرسید.این حادثه نیز ۲۵ دانش آموز و معلم را قربانی خود کرد و ۱۱ مجروح برجای گذاشت.سرهنگ سلبی ر ئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور گفت با اعلام خبر دوم گفت: با حضور ماموران در محل مشخص شد یک دستگاه اتوبوس حامل ۴۰ نفر از دانشجویان دختر دانشگاه ملایر استان همدان ، حین بازگشت از غرب کشور به دلایلی از جاده منحرف و واژگون شده است .به گفته رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور، در این حادثه ۲۵ نفر از دانشجویان دختر دچار جراحت شده بودند که توسط تیمهای فوریتهای پزشکی به مراکز درمانی اعزام شدند . براساس اطلاعات رسیده وضعیت عمومی مصدومان حادثه مساعد گزارش شده است.سرهنگ سلبی افزود: علت وقوع این حادثه در دست بررسی است.

رییس ستاد بحران ازحادثه لردگان اینگونه می گوید

دکتر شاهرخ رییسیان، رییس ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان این که امدادرسانی با ۲۰ آمبولانس آغاز شد گفت: مجروحان این سانحه به دلیل بی احتیاطی راننده و لغزنده بودن جاده جان باختند . ماموران امداد اورژانس از تمامی شهرستان های نزدیک به محل حادثه به یاری مصدومان شتافتند.نوحه خوانی و سینه زنی تشییع کنندگان که مسوولان استان چهارمحال بختیاری وشهر بروجن نیز میان آنان دیده می شد تا گزار شهدای و قطعه ایثارگران ادامه یافت .۲۶ فوت شده این حادثه درحالی در آرامگاه ابدی خود آرمیدند که ۱۸ زخمی دیگر این سانحه در مراکز پزشکی استان تحت درمان قراردارند. زخمیانی که به حتم تصویر مرگ دوستان و همکاران خود را تا نفس در سینه دارند از یاد نخواهند برد.ماندانا الهیان(معلم) ، مژگان هادی پور(معلم)، رحمان جهان پناه (همراه کاروان) و حجت الله مرادی(راننده) و دانش آموزان جانباخته این حادثه زهرا عرب ، فائزه شبانیان، فاطمه کریمی، مینا ربیعی، فاطمه شمس، پریسا رضایی، محدثه مهدوی نیا، پریسا زندیان، الهام حسن زاده، ریحانه شریفی، زهرا عباسیان، هانیه انتظامی، آمنه خاکسار، نرگس کوهی کمال، مرضیه سلیمی، مرضیه احمدی، مریم خاقانی، مائده فرهمندیان، رویا عسگری، شبنم مقدسی، زهرا غفاری اسامی جانباختگان این سانحه تلخ است.سانحه ای که اولین نبود و اگر فکری تخصصی برای این جاده مرگبار نشود به حتم آخرین نیز نخواهد بود

یک هفته عزای عمومی دربروجن

فتاح کرمی فرماندار شهرستان بروجن ساعاتی بعد از وقوع حادثه در جمعه شب ۲۸ مهرماه ۱۳۹۱ اعلام داشت بروجن در عزای این عزیزان تا یک هفته در عزای عمومی به سرخواهد برد.

وی درادامه این خبر گفت :کاروان راهیان نور استان چهارمحال و بختیاری با ۱۰ ماشین در حال بازگشت از مناطق جنگی بوده که یکی از ماشینها دچار سانحه تصادف می شود.

یک روز قبل از حادثه لردگان

این حادثه درحالی رخ داد که مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر پنجشنبه از مراحل ساخت پروژه بیمارستان در دست احداث شهر بروجن در چهارمحال وبختیاری دیدن کرد.,

پاسخ یک جمله ای به مرگ ۲۶دانش آموز

حمید رضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش صبح امروز در برابر خبر مرگ ۲۶ دانش آموز و معلم تنها یک جمله گفت : ازمسئولان بپرسید.

نظر پلیس

سرهنگ قاسم قدرتی فرمانده پلیس راه خوزستان با تاکید اینکه علت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان بروجنی اعزامی به مناطق عملیاتی در شهر دهدز، بی احتیاطی راننده بود گفت:راننده به علت داشتن سرعت غیرمجاز، امکان کنترل وسیله نقلیه خود را نداشت به همین دلیل خودروی وی واژگون و متاسفانه تعدادی از دانش آموزان این اتوبوس کشته شدند.همچین لغزنده بودن جاده مسیر حرکت اتوبوس نیز یکی دیگر از عواملی بود که باعث شد این حادثه رخ دهد.

بازماندگان چه می گویند

یکی از دانش آموزان مجروح این حادثه که آسیب زیادی دیده بود در خصوص نحوه وقوع حادثه گفت: در مسیر برگشت در حال حرکت بودیم، سرعت اتوبوس بسیار زیاد بود، ترمز بریده بود و راننده قادر به کنترل اتوبوس نبود و اتوبوس چپ کرد.

دیگر دانش آموز زخمی این حادثه گفت: باران می‌بارید، اتوبوس از مسیر حرکت اصلی خارج شد و راننده موفق به کنترل خودرو نشد و اتوبوس چپ کرد.

دانش آموز دیگری که بر اثر وقوع این سانحه آسیب بسیاری دیده بود با گلایه از عملکرد راننده اتوبوس اظهار داشت: راننده خیلی بد و با سرعت زیاد رانندگی می‌کرد، چندین بار بابت رانندگی غیر ایمن راننده تذکر دادیم و گفتند که با راننده در این خصوص صحبت خواهند کرد.

مسئول اورژانس نیز در خصوص حضور به موقع اورژانس در محل حادثه گفت: ساعت ۷ و ۳۰ دقیقه بود که با اورژانس تماس گرفته شد و اورژانس ۲ تا ۳ دقیقه طول کشید که به محل حادثه برسد، متاسفانه لغزندگی جاده باعث چپ کردن اتوبوس شده بود.

یکی دیگر از دانش آموزان در خصوص به موقع رسیدن اورژانس گفت: اورژانس زود رسید اما نیم ساعتی طول کشید تا جرثقیل برسد و اتوبوس را بلند کند تا از زیر اتوبوس خارج شویم.

علی اصغر عنابستانی استاندار چهارمحال بختیاری با اشاره به حادثه دلخراش کشته شدن ۲۶ تن از دانش آموزان یادآور شد: این حادثه علاوه بر ۲۶ کشته ۱۸ مجروح نیز بر جای گذاشته که مجروحان به شهرکرد و اهواز منتقل شدند.

وی با تاکید بر اینکه از مجروحان این حادثه مراقبت کامل صورت می‌گیرد، خاطر نشان کرد: مقدمات لازم برای انجام تدفین دانش آموزان کشته شده در این حادثه فراهم شده است.

نگاهی به حوادث مشابه دراین جاده

شواهد نشان می دهد که بر اثر تصادفات رخ داده در محور لردگان – بروجن از زمان بازگشایی محور خوزستان اصفهان از طریق این استان ( جاده لردگان- بروجن تاکنون بر اثر تصادفات جاده ای صدها نفر کشته و چندین نفر زخمی وده ها دستگاه کامیون و سواری و غیره از ۱۰% تا ۱۰۰% خسارت های جانی یا مالی دیده اند و در پارکینگهای شهرستان بروجن مستقر و موجود هستند.

از میان این حوادث می توان به چند نمونه اینچنین اشاره کرد:در تاریخ ۲/۲/۸۹ دو نفر از مغازه داران شهر بلداجی در جاده بروجن- لردگان راس ساعت ۷ صبح در یک حادثه تصادف جان خود را از دست دادند در تاریخ ۱۳/۳/۸۹ عصر روز پنج شنبه ساعت ۱۸ در برخورد کامیون تریلی با سمند ۴ نفر از هموطنان چهارمحال و بختیاری که مقیم شهرستان یزد بودند،در گردنه حلوایی بروجن متاسفانه در این حادثه هر ۴ نفر کشته شدند. یک هفته بعدازاین حادثه ۳ نفر از جوانان لردگانی با سمند در یک حادثه تصادف با کامیون بنز جان خود را از دست دادند.

واما این جاده قربانی دانش آموز و معلم زیاد به خود دید هاست درحادثه ای مشابه که در ۱۷/۳/۸۹ در ابتدای شهر بروجن رخ داد دو دستگاه وانت نیسان سایپا و مینی بوس حامل فرهنگیان بروجنی با هم به شدت برخورد کردند که این سانحه نیز ۲ کشته و ۴ زخمی بر جای گذاشت.

یک هفته قبل از این حادثه نیز دو نفر از معلمان بروجنی که از فرهنگیان خواهر بودند در یک سانحه تصادف دیگر با اتومبیل سواری پراید جان خود را از دست دادند.

وزارت راه پاسخ دهد

مجید جلیل نماینده مردم لردگان با تسلیت به جامعه فرهنگیان و مردم استان چهار محال و بختیاری با انتقاد از وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: این وزارتخانه با وجود هشدارهای داده شده در مورد حادثه خیز بودن جاده شهرکرد ـ بروجن ـ خوزستان تاکنون اقدامی نکرده است در حالی که چندین بار برای رفع نقاط حادثه‌خیز به وزیر راه و معاونان او تذکر شفاهی و کتبی داده شده است.

جلیل همچنین از وزارت بهداشت و درمان به دلیل عدم تجهیز بیمارستان‌های لردگان و ایذه انتقاد کرد و گفت: عدم وجود تجهیزات لازم در این بیمارستان‌ها و نبود متخصصان امر در این دو مرکز سبب شد تا نتوان به درستی به مجروحان رسیدگی کرد.

وی همچنین از نیروهای امدادی هلال احمر، بسیج و امدادگران محلی در رابطه با اقدام به موقع در مورد این حادثه دلخراش تشکر کرد

لازم به ذکر است دانش‌آموزان دختر مقطع دوم دبیرستان شهرستان بروجن چهارمحال و بختیاری، چهارشنبه هفته گذشته، در قالب اردوی راهیان نور، به مناطق عملیاتی اعزام شدند که متاسفانه جمعه شب، ۲۸ مهرماه ۹۱ در مسیر برگشت، اتوبوس این کاروان در محور لردگان به دهدز خوزستان، دچار سانحه رانندگی شد و به دره‌ای سقوط کرد که متأسفانه در این سانحه دلخراش، ۲۶ دانش‌آموز کشته و ۱۸ نفر نیز مصدوم و مجروح شدند.

۱۸ روز قبل ازحادثه بروجن

علیرضا محفوظی معاون معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزیر راه و شهرسازی‌ هجده روز قبل ا زاین حادثه در بازدید از محل احداث جاده شهرستان بروجن گفت: با توجه به اینکه جاده های شهرستان بروجن، از راه های مهم مواصلاتی غرب کشور است و هم اکنون مشکلات ترافیکی زیادی دارد، رسیدگی به مشکلات این راه ها در اولویت برنامه ها قرار می گیرد.

وی، همچنین در بازدید از مسیر چهارخطه بروجن – گندمان – لردگان و مسیر بروجن- مبارکه و با اشاره به اینکه؛ وجود گردنه غامشلو به طول سه کیلومتر در مسیر مبارکه – بروجن، مهمترین عامل مشکلات ترافیکی و بالا رفتن تصادفات در این محور است، به مسئولان پیشنهاد کرد با کاهش سطح گردنه، امکان دید راننده ها را افزایش دهند تا میزان تصادفات کاهش پیدا کند

معاون تلفیق بودجه، حقوقی و امور مجلس وزیر راه و شهرسازی‌، میزان اعتبار مورد نیاز برای کاهش سطح گردنه و افزایش دید رانندگان را بیش از شش میلیارد ریال برآورد کرده بود.

کارشناسان چه می گویند

کارشناسان سه عامل تولید خودروهای با ایمنی پایین، خطر آفرین بودن جاده های کشور و همچنین پایین بودن سطح فرهنگ رانندگی را از علل تصادفات مرگبار عنوان می کنند

در اتحادیه اروپا به دلیل آنکه ‘راه’‌، از استاندارد بالا و وسیله نقلیه نیز از ایمنی بالایی برخورد است، از هر یکصد نفر آسیب دیده، دو نفر فوت می کنند اما در کشور ما از هر یکصد نفر آسیب دیده، ۱۵ نفر، فوت می کنند.

سوال این است که در مثلث تصادفات که شامل انسان ، راه و خودرو است کفه کدام یک از آنها در تصادفات جاده ای کشور سنگینی می کند ؟

رسالتی که همچنان باقی است

دهم آبان سال ۱۳۸۸ رییس پلیس راه ناجا اعلام کرد از این پس حوادث جاده ای کشور و تعداد کشته ها و زخمی ها در این حوادث را که پیش از آن به صورت روزانه اعلام می شد به دلیل آنچه جلوگیری از تشویش اذهان عمومی و همچنین مغایرت با آمار سازمان پزشکی قانونی خوانده شد، اعلام نمی کند.طبق بخشنامه ان زمان سرهنگ اسماعیلی، فرمانده پلیس راه ناجا، به بخش های مختلف این پلیس، اخبار مربوط به حوادث رانندگی و تعداد کشته ها و زخمی ها نباید اعلام شود واین رسالت همچنان باقی است که جز صورت مسئله پاک شدن حاصل دیگری نداشته و ندارد و اینچنین است که آمار دقیقی از کشته شدگان جاده های ایران که رتبه نخست تصادفات جاده ای دنیا را به خود اختصاص داده است از سال ۸۸ تا کنون در هاله ابهام است …

شانه به شانه انداختن

با وقوع این دو حادثه جدید اخباراز فوت ومجروحیت تا لیست اسامی درگذشتگان ، …در فواصل کوتاهی برسایت های خبری ارسال شد درست همانند اخبار همانندی که در فواصل تاریخی نه چندان دور برسایت های خبری قرار گرفت که حکایت از مرگ هموطنان دیگری درهمان مسیر و درهمان محدوده مکانی داشت.

خبرهایی که ارسال می شود ، درروزنامه ها و سایت ها و رسانه ملی پخش می شود بدون اینکه این تکرارتسریعی در حرکت تصحیح مشکل مسیرجاده ها باشد و تنها مسئولیت وقوع این دست حوادث از زبان مسئولان از شانه ای به شانه ای دیگر انداختن است وبس…

۱۰ Comments

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *