مشروب خواری،الکل خواری

مقدمه: ایران جزء کشورهایی قلمداد میشود که در آن مصرف مشروبات الکلی ممنوع است. این محدودیت ها به همراه بالا بودن قیمت مشروبات الکلی خارجی و همچنین مشکل دستیابی به آنها، موجب شده است که افرادی در سطح کشور و حتی منطقه با اضافه کردن الکل طبی به ماء الشعیر های رایج و حتی رقیق کردن الکل طبی با آب یا آب میوه ها که متاسفانه بعضاً قرص های روان گردان نیز به آن اضافه می کنند نسبت به تهیه و ساخت و توزیع مشروبات دست ‌ساز اقدام نمایند. این مشروبات دست ساز به صورت فله ای یا پاکتی با قیمت ارزانتر بین جوانان توزیع میشود تا جایی که بارها و بارها شاهد قربانی شدن تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان به خاطر استفاده از همین مشروبات دست ساز بوده ایم.

جهت اطلاع الکل طبی یا الکل سفید رایج در داروخانه ها از طریق تخمیر و تقطیر گندم و چغندر حاصل میشود و قابلیت خوردن دارند. هر چند که اخیراً دولت کارخانه داران را ملزم به افزودن ماده تلخ‌ کننده (دتاتونیوم بنزوات) به الکل سفید کرده است ولی باز هم رعایت نمیشود. گویا شبکه های وسیعی از کانال‌های توزیع الکل سفید در کشور به صورت علنی و رسمی به فعالیت مشغولند.

با توصیف فوق می توان گفت که ضررها و وابستگی روانی ناشی از مصرف این نوع مشروبات الکلی تقلبی و دست ساز که بصورت غیر بهداشتی و با میزان الکل غیر استاندارد تهیه میشوند بسی بیشتر از ماهیت مشروبات الکلی متداول در دنیاست. گزارشاتی از مسمومیت، مشکلات حاد و مزمن کلیوی و حتی نابینایی جوانان بعلت مصرف این نوع مسکرات در پارتی های دسته جمعی گواه این مدعاست.

متاسفانه بنا به دلایلی، اطلاع رسانی در مورد نحوه مصرف این مشروبات الکلی بسیار ضعیف است و فقط اطلاع رسانی به مصرف نکردن، حرام بودن و ضررهای آن خلاصه میشود.  باید بپذیریم که جلوگیری از مصرف و توزیع مشروبات الکلی در ایران غیر ممکن است و منطقی است که در مورد انواع مشروبات الکلی و میزان الکل آنها، نحوه مصرف، عوارض زیاد مصرف کردن آنها اطلاع رسانی کرد. چه بسا  استفاده از آن همراه با نوشیدنی های دیگر یا هر چیز خوراکی دیگر میتواند عوارض مختلف دیگری هم داشته باشد.

جوانان هر مشروبی که به دستشان بیاید را استفاده می‌کنند بدون اینکه از ماهیت و عواقب آن اطلاعی داشته باشند. به این هم توجه نمی‌کنند که اگر مثلا این را با آن بخورند، برایشان خوب است، خوب نیست، ضرر دارد یا ندارد. بعضی ها سنکوب را بخاطر استفاده توأم مواد مخدر و مشروبات الکلی می دانند در صورتیکه سنکوب بخاطر افت آنی فشار خون رخ می دهد که ورود بیش از حد مجاز اتانل به خون به تنهایی نیز می تواند عامل آن باشد. هر چند که سنکوب در مصرف کم الکل به همراه مواد مخدر به خاطر افت فشار خون نیز رخ می دهد.

حال با توجه به شرایط بغرنج موجود سعی نموده ام که دراین گزارش به گردآوری مطالب مربوط به مشروبات الکلی بپردازم و مطمئنم که در تبادل نظر با دوستان این گزارش کاملتر و مفید خواهد شد.

اتانل عامل نشاط:

 اتانل یک ماده الکلی مخدر شبیه به نیکوتین یا هروئین است. بر خلاف غذا که باید جذب شود اتانل مستقیما وارد جریان خون می شود. به افرادی که به اتانل وابسته می شوند و به وجود آن در خونشان احتیاج پیدا می کنند الکلی می گویند .

اتانل مایعی است با بوی مطبوع و بدون رنگ و با طعم سوزان که در تمامی نوشیدنی‌های سکر‌آور و شراب و عرق و امثال آنها یافت می‌شود. الکل اتیلیک با هر نسبتی با آب حل می‌شود و در اثر اکسیژن می‌سوزد و تولید آب و دی اکسید کربن می‌کند. وقتی که گلوکز تخمیر می‌شود «شراب» بدست می‌آید و وقتی نشاسته دانه های جو، برنج و گندم تخمیر می‌شود «آبجو» تولید می‌شود و در نتیجه این الکل هم در شراب و هم در آبجو بوجود می‌آید.

“عرق سگی” معروفترین و پرفروش ترین نوشیدنی الکلی در منطقه و حتی ایران است و به خاطر ارزانی و فراوانی بیشترین مصرف کننده را در بین اقشار پایین جامعه دارد. عرق سگی اگر از تخمیر و تقطیر کشمش حاصل شود به آن ” ودکای کشمش ” هم می گویند که بین ۴۵ تا ۵۵ درصد الکل دارد. ولی غالباً دست فروشها عرق سگی را از مخلوط الکل طبی  و  آب به نسبت یک به یک بدست می آورند.

عرق سگی بخاطر درصد بالای الکل آن و عدم رعایت شرایط بهداشتی بیشترین معضلات را برای جوانان منطقه بوجود آورده است. نوعی از “عرق سگی” که بصورت دست ساز از کشمش بدست می آورند بخاطر تولید متانول ناشی از چوپ کشمش سبب مسمومیت ، کوری و مرگ افراد مصرف کننده شده است. حتی متانول در شرابهای دست ساز بخاطر چوب همراه انگور ایجاد می شود. ثابت شده است که اگر مقدار متانول به ۳ تا ۴ سی سی یا حدود یک قاشق غذاخوری وارد خون افراد شود سبب مرگ می شود.

مشروبات الکلی را به دو گروه تخمیری و تقطیری تقسیم می کنند :

مشروبات تخمیری آنهائی هستند که مستقیماً از تخمیر مواد قندی به دست می آیند، مانند شراب که از تخمیر انگور یا کشمش حاصل می شود یا آبجو که از جو به دست می آید که معمولاً بین ۴ تا ۱۶ درصد الکل از نوع اتانل دارند و در نوع غنی شده آن تا ۲۰ درصد هم می رسد. بترتیب آبجو: ۴ الی ۶ درصد الکل؛ شراب : ۷ الی ۱۵ درصد الکل؛ شامپاین که یک نوع شراب گازدارمی باشد: ۸ الی ۱۴ درصد الکل  دارد.

مشروبات تقطیری مانند ودکا، ویسکی، جین که از تقطیر الکل حاصل از تخمیر غلات بدست می آید که معمولاً بین ۴۰ تا ۹۵ درصد اتانول دارد.

نحوه جذب الکل در بدن :

اتانل در مرحله اول وارد بحلق و مری شده سپس وارد معده می‌شود و از طریق خون به نسوج بدن و کبد وارد شده و   ۱۰ درصد آن بوسیله کلیه‌ها و ریه‌ها دفع می‌گردد. اگر مصرف مشروبات الکلی ناشتا و با معده خالی صورت بگیرد سرعت جذب الکل در بدن بالاتر می‌رود و الکل به سرعت جذب بدن خواهد شد. ۱ تا ۲ ساعت پس از مصرف مشروبات الکلی تمامی آن وارد خون شده و بعد از ۲۴ ساعت اثری از آن در خون دیده نمی‌شود.

الکل از ۴ طریق دفع میگردد:

کـلیـه ۵ درصـد الـکل را از طریق ادرار از بـدن خارج می کند. ششـهـا ۵ درصـد الـکـل را از طـریـق بـاز دم خـارج می کنند. مقدار بسیاراندکی از طریق تعریق دفع میگردد. قسمت اعظم الکل توسط آنـزیمـهای کـبد اکسید شـده و به اسـیـد استـیـک، دی اکسید کربن و آب تبدیل می گردد. بطور متوسط یک انسان معمولی قادر است ۱۵ میلی لیـتـر الـکل را در طـی یـک ساعت دفع کند.

مضرات :

 مشروبات الکی در جذب و عملکرد ویتامین‌های ,A   K, D , C , B6 , B2 , B1در بدن اختلال ایجاد می‌کند.  باعث افزایش فشارخون، افزایش چربی خون، تصلب شرائین، اختلالهای رفتاری، خشونت در خانواده و مشکلات کبدی و کلیوی می شود. بزرگترین مشکل افراد الکلی ایجاد بیماری کبد چرب و سیروز کبدی است که در دراز مدت افراد الکلی به آن دچار می شوند. سیروز کبدی بیماری است که الکل باعث تخریب بافت کبد می شود که چاره ای جز پیوند کبد نیست و کار بسیار مشکلی است. متاسفانه امروزه مشکلات کلیوی و کبدی از جمله تومورهای کبدی و کلیوی بخاطر استفاده بی رویه از مشروبات دست ساز در ایران رو به افزایش است.

حالات ایجاد شده در فرد بر اساس میزان درصد الکل درون خون:

مرحله نشاط آور (۱۲/۰ تا ۰۳/۰ درصد ) : افزایش اعتماد بنفس و شجاعت فرد، فرد پر حرف تر و اجتماعی تر می شـود، دقـتـش کـاهش مـی یـابد، چـهره افـروخته، قضاوتش مختل می گردد، معمولا اولین جمله ای که به ذهنش میـرسـد را بـیان میکند، در حرکات ظریف مانند نوشتن دچار مشکل می شود.

مـرحله برانگیختگی  (۲۵/۰ تا ۰۹/۰ درصد ): خـواب آلـود، در درک و بـخـاطـــر آوردن موضوعات گذشته دچار مشکل می گردد، واکـنش وی در بـرابـر مـحرکات کاهش می یابد، حرکات بدن ناهماهنگ می شـود، بـیـنایـی مخـتـل مـی شــود. حـس چشایی و شنوایی کاهش می یابد.

مرحله سرگشتگی (۳/۰ تا ۱۸/۰ درصد ) : فرد گیج و مـبهوت است، شـایـد نـدانـد کجاست و مشغول چه کاریست، سرگیجه دارد و تلوتلو می خـورد، بـیـش از حد احـساساتی، خشن و یـا مـهربان مـی گـردد، خـواب آلـوده اسـت و درد را دیـرتـر احسـاس میکند، حرکات ناهماهنگ است، قادر به گرفتن شیئ که به سـمتـش پرتاب میگردد نیست.

مرحله بهت (۴/۰ تا ۲۵/۰ درصد ): قادر به حرکت نیست، به محـرکات واکنش نشان نمی دهد، قادر به نشستن و ایستادن نیست، استفراغ می کند، مـمکن است بیهوش گردد.

مرحله کما (۵/۰ تا ۳۵/۰ درصد ): فرد بیهوش است، احساس شدید سرما،تنفس کم عمق و آهسته میگردد، ضربان قلب کاهش می یابد، امکان مرگ وجود دارد.

مرحله مرگ: میزان ۵/۰  درصد و یا بیشتر الکل در خون سبب مرگ می گردد.

در پایان تقویت باورهای دینی بر مبنای استدلال‌های منطقی، ارتقاء فرهنگ عمومی و  اطلاع رسانی  بصورت علمی در مورد عواقب استفاده از این مشروبات الکلی  عوامل موثری در کنترل مصرف الکل خواهد بود. برای مثال: در دهه های اخیربه دلیل هشدار پزشکان و آگاهی بیش از پیش مردم به مضرات مصرف الکل میزان مصرف مشروب در کشورهای توسعه یافته به شدت کاهش یافته و یا حداقل از سمت مشروبات الکلی سنگین به سمت مشروبات با الکل کمتر متمایل شده است. اما متاسفانه در ایران روزی نیست که خبر کشف مشروبات الکلی تقلبی و دست ساز و یا آسیب های ناشی از آن از قبیل کوری و یا مرگ نوشندگان الکل را نشنویم و یا در جراید نخوانیم.

۶۳ Comments