مشروب خواری،الکل خواری

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

۶۳ پاسخ

 1. سید محمود ابراهیمی می‌گه:

  با سلام.
  در تکمیل مقاله فوق باید عرض نمود که پیغام مقاله، مضر بودن و عدم استفاده از مشروبات الکلی و در تمام شکلهای مختلف آن است. این مقاله به هیچ وجه قبح بودن استفاده از مشروبات الکلی و حرام بودن آن را در اسلام به چالش نمی کشد بلکه وضعیت ناخرسند موجود را مرور کرده است.

  دوم اینکه ثبت درصد ها الکل در خون در پاراگراف آخر بصورت ناصحیح حک گردیده است. معمولاً در تبدیل فایلهای ورد به شکلهای مختلف این مشکلات رخ می دهد. صحیح آن:
  مرحله نشاط آور ( سه صدم تا دوازده صدم درصد ) ؛ مـرحله برانگیختگی ( نه صدم تا بیست و پنج صدم درصد)؛ مرحله سرگشتگی( هیجده صدم تا سه دهم درصد)؛ مرحله بهت (بیست و پنح صدم تا چهار دهم درصد)؛ (۴/۰ تا ۲۵/۰ درصد )؛ مرحله کما (سی و پنج صدم تا پنج دهم درصد)؛ مرحله مرگ ( بالا تر از پنج دهم درصد) می باشد.

  سربلند باشید.

 2. درود جناب ابراهیمی
  خیلی وقت بود منتظر مقاله های زیبای شما بودیم اقای ابراهیمی عزیز
  بنظر من نباید این معضلات را پنهان کرد بلکه باید از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود و باید NGO های وجود داشته باشند که به الکلیها کمک کنند به ترک اعتیاد و لازمه این امر داشتن برنامه های جامع از طرف وزرارت بهداشت و دیگر نهادهای مسئول در جهت مبارزه با مصرف و اعتیاد مشروبات الکلی است.
  همیشه پیروز و باشی و سبز

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقای علیزاده عزیز و تشکر از ابراز لطف حضرتعالی
   حق با شماست. تقصیر حضورم بیشتر بخاطر مشغله های فراوان علمی و تحقیقی بود هر چند که گوشه چشمی هم به سایتهای محلی داشتم. بیشتر تمایل دارم که به مسائل منطقه ای بپردازم تا فرامنطقه ای.
   با نظر حضرتعالی موافقم. در این زمینه ها باید به نحو صحیح اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شود. متاسفانه برخی فکر می کنند که با مصرف مواد الکلی و مواد مخدر صاحب منزلت و شأن اجتماعی میشوند. خیلی ها هم بخاطر فرار و گریز از مشکلات جاری به مواد الکلی روی می آورند و یک بد رفتاریست تا بیماری.

 3. حسن محبی می‌گه:

  جناب ابراهیمی عزیز. با تشکر از نوشته کامل شما. مقالاتی ازین دست که بازتاب لایه ها و معضلات پنهان منطقه و کشور است در درک بیشتر معضلات و یافتن راه حلهای کارامد برای آنها بسیار لازم می نماید. متاسفانه ما هیچگاه در بحث اطلاع رسانی پیرامون مسائل و تهدیدها موفق عمل نکرده ایم. به عنوان مثال چه بسا اگر با مساله ایدز در کشور به عنوان یک بیماری رفتار می شد نه یک قبح و رسوایی و تلاش میشد که سطح آگاهی جامعه را بالا ببریم شاهد نابودی بسیاری از خانواده ها و وقوع طوفان ایدز در کشور نبودیم.
  در بحث مشروبات هم به همین ترتیب، چه بسا اگر با این مساله واقع بینانه برخورد کنیم باید بپذیریم که درصدی هر چند اندک از جامعه دارای کششی به آن می باشند.موضوع وقتی جدی تر میشود که این میبینیم درصد این کشش در بین جوانان و آینده سازان مملکت بسیار بیشتر است و تاسف وقتی بیشتر می شود که دسته ای از جوانان با عدم اشراف به معضلات مشروبات و تنها با شنیدن پاره ای از مزایا از قبیل خاصیت ضد سرطانی ماده آنتی اکسیدان موجود در مشروبات و یا خاصیت ادرار آوری آنها که می تواند کمکی به عملکرد بهتر کلیه درمیانسالی و پیری باشد ، اقدام به مصرف آن می کنند. در صورتی که اگر اطلاع رسانی کامل و شفاف بود میدانستیم که اندک مزایای این مشروبات تنها در انواع با کیفیت بالا و با درصد الکل پایین موجود است نه در مشروبات دست ساز و بسیار خطرناک داخلی. امید است در سکوت کرکننده و بسیار مضر موجود روشنگرانی چون شما با قلم توانمند خود در جهت تنویرجامعه پیرامون مسائل روز بیشتر بکوشند.

 4. از گله دار می‌گه:

  آقای ابراهیمی عزیز.
  با تشکر از مقاله شما. سپاسگذارم از نگرانی شما بابت این مسأله. کاش بیشتر به جنبه های اجتماعی و آسیب شناسی بحث مشروب خواری می پرداختید. اینکه چرا در یک مملکت اسلامی با فرهنگ غنی و محدودیت های بسیار باز هم عده ای به دنبال مصرف اینا هستند ؟
  چرا در دین مسحیت مصرف مشروب منع نشده و از آن به عنوان شراب مقدس نام برده میشود؟

  راستی میشه یک توضیحی در مورد ساخت سرکه دست ساز بدین. آیا اینا هم الکل دارند؟ اگه الکل دارن الکلش چقدره؟

  خیلی ممنونیم.

  • از فرهنگيان منطقه می‌گه:

   در جواب سوال دوست عزیز در مورد آسیب شناسی اجتماعی
   به نظر بنده قبل از پرداختن به آسیب های اجتماعی هر عامل مضری باید به علل کشش افراد به آن پرداخت ( بدیهیست مساله ای که فاقد کشش اجتماغی لازم باشد موجب آسیب نیز نخواهد بود). پس از آن باید با شناخت علل کشش در جهت خنثی نمودن آنها تلاش نمود. دسته ای از افرادی که به شرب خمر می پردازند از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی عادت به شرب خمر دارند. و دسته دیگر جوانانی هستند که اتفاقا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دنیا آمده اند ولی همه ظاهرا به یک دلیل اصلی و آن هم خاصیت نشاط آوری الکل و جدا شدن موقت از محیط اقدام به مصرف مشروبا ت می کنند. علاوه بر این دلیل ظاهرا کلی هر دسته از این جوانان دارای دلیل پنهان تری برای اقدام به مصرف الکل می باشند. دسته ای از جوانان که دارای سن و سال کمتری هستند به دلیل ارضای حس کنجکاوی جوانی و یا ایجاد احساس کاذب به بلوغ رسیدن و مستقل شدن و تحت تاثیر دوستان خود مشروب می خورند. عده ای دیگر جهت ارضای حس مقاومت در برابر محدودیت های بسیار جامعه و ناملایمت های موجود . عده ای نیز بدلیل سست بودن باورهای دینی و با استدلال به اینکه الکل در سایر ادیان آسمانی حلال می باشد و دارای خواصی درمانی نیز است اقدام به شرب خمر می باشند. هدف از عرض بنده باز نمودن دلایل کشش افراد به مصرف مشروبات است و یافتن راه حل های کاربردی و برنامه ریزی درست جهت مقابله با این معضل اجتماعی بر عهده متخصصین جامعه شناسی و روانشناسان گرامی می باشد. در مورد سوال جنابعالی پیرامون سرکه سازی امیدوارم اقای ابراهیمی پاسخ علمی و کامل مقرون بفرمایند تا ما نیز بهره مند شویم.

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   در پاسخ به اسم مستعار ” از گله دار”

   فرق سرکه و شراب خیلی کم است و در فرایند تولید شراب، با یک تغییر مولکولی ساده شراب به سرکه تبدیل می شود. لذا خاصیت یکسانی هم دارند ولی با توجه به اینکه شراب دارای مقدار کمی الکل است و استفاده مکرر آن روی اعصاب و کبد اثر می گذارد و باعث تومور های کبدی و سیروز کبدی میشود. مضافاً اینکه شراب ویتامینهای گروه B بدن را از بین می برد و افراد الکلی حتماً باید از شربتB کمپلکس استفاده کنند.
   سرکه از اکسیداسیون اتانول در شراب، آبجو، شربت سیب، آبمیوه تخمیر‌شده یا تقریبا هر مایع دیگری که محتوی الکل باشد به دست می‌آید. سرکه مایعی است که از تخمیر الکل به اسیداستیک به دست می‌آید، به گونه‌ای که عاری از دیگر محصولات فرعی تخمیر باشد. غلظت استیک اسید در سرکه ها معمولا از ۴ تا ۸ درصد متغییر است.
   تهیه اسیداستیک از الکل توسط باکتری استوباکتر که این مرحله تخمیر هوازی (اکسیداسیون)‌ است رخ می دهد. چون باکتری‌های تهیه سرکه هوازی هستند و با گرفتن اکسیژن هوا سبب اکسیداسیون الکل و تبدیل آن به اسید استیک می‌شوند. باید گفت که حامل باکتریهای استوباکتر مگس سرکه می باشد. فکر می کنم که این باکتریها در دستگاه گوارش مگس سرکه وجود دارد و وارد محیط میشود.
   قابل یادآوریست که سرکه های صنعتی از اسید استیک محلول در آب بعلاوه اسانس ها و رنگ ها هستند که همگی بسیار مضر اند و توصیه ام اینست که از مصرف سرکه های صنعتی پرهیز کنید.
   ولی سرکه های دست ساز بکمک عملیات تخمیر حاصل می شود که بسیار مفید هستند. در مورد پاسخ شما باید گفت که در سرکه های خانگی معمولاً ۳ تا ۴ درصد الکل اتانول وجود دارد ولی غالب الکلها در شرایط هوازی و بکمک استوباکترها به اسید استیک تبدیل شده اند که بوی تند و محرک سرکه بخاطر اسید استیک می باشد. شاید هم به گوش ات خورده باشد به اینکه بعضی ها می گویند شراب انداختم ولی مزه سرکه می دهد. دلیلش اینست که بخاطر عدم شرایط بی هوازی در حین فرایند شراب سازی، استو باکترها فعال شده اند و در مراحل اولیه تخمیر قند که الکل آن ۸ تا درصد است استو باکترها غالب شده اند و از الکل اسید استیک ساخته اند. در شراب نیز اسید استیک به میزان خیلی کم و کمتر از یک درصد وجود دارد. مرغوبیت شراب بخاطر سعی در کاهش اسید استیک تولیدی و مرغوبیت سرکه بخاطر سعی در کاهش اتانل آن می باشد که کنترل آن بیشتر در کارخانه ها صورت می گیرد نه در خانه ها. اختلاف کیفیت سرکه های تولیدی خانگی در تجربه افراد در همین زمینه است که چطور شرایط بی هوازی و کی شرایط هوازی آن را رعایت کنند.

   اما در مورد مسائل اجتماعی و روانشناسی گرایش جوانان به مشروبات الکلی تخصصی ندارم و دوستانی که در زمینه روانشناسی یا جامعه شناسی مطالعه دارند می توانند پاسخگو باشند.

   اما در مورد اینکه چرا شراب در مسحیت منع نشده و آن را مقدس می دانند. باز هم اطلاع چندانی ندارم و دوستانی که در این زمینه اطلاع دارند پاسخگو باشند. تا انجائیکه می دانم قران حضرت مسیح را به رسمیت شناخته و فکر نمی کنم که حضرت مسیح مستی را حلال دانسته باشد. چرا که وجه تمایز بین انسانها و سایر حیوانات تفکر و قدرت بیان است. حال هر ماده ای که باعث تحت تاثیر قرار دادن قدرت تفکر افراد شود توحش و رفتار حیوانی افراد در پی دارد که باعث سلب آسایش و ناامنی اجتماعی و … می شود. قطعاً مستی در تمام کشورها عملی زشت است. مسیحی ها هم فقط شراب و آنهم با الکل استاندارد می نوشند بطوریکه مست نشوند.

   موفق باشید

 5. دوستدار دانش می‌گه:

  با تشکر از آقای ابراهیمی . واقعاً از مطالب ارزشمندتان استفاده کردم.
  اما یک سئوال داشتم. علت کوری که در اثر استفاده مشروبات الکی گزارش میشه چیه؟ آیا مشروبات الکلی فاسد میشوند؟

  زنده باشید

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   در پاسخ حضرتعالی (دوستدار دانش) باید گفت که: شراب هرگز سمی نمیشود. در صورت فاسد شدن تبدیل به سرکه میشود. در فرایند تولید شراب و آبجو بخاطر فرایند تخمیر به هیچ وجه متانول ایجاد نمیشود حتی اگر در آن هسته انگور و خوشه انگور و حتی چوب میوه ها وجود داشته باشد. چون در فرایند تولید شراب و آبجو صرفاً تخمیر صورت میگیرد نه تقطیر و نتیجه تخمیر قند میوه ها، اتانول است نه متانول. تولید متانول و تاثیرات مخرب آن زمانی است که افراد قصد دارند که از شراب بکمک روش تقطیر عرق گیری کنند و مسکرات با درصد بالاتر الکل تولید کنند. متانول از تقطیر چوب میوه ها و خوشه انگور حاصل میشود. عامل کوری و برخی مسمومیتهای شدید و حتی مرگ، الکل متیلیک (متانول ) که یک الکل صنعتی است، می باشد هر چند که دوز بالای اتانول هم باعث سنکوب می شود.

   موفق باشید

 6. احمدی می‌گه:

  در تکمیل و تصحیح پاسخ آقای ابراهیمی شراب در طول مسیر تولید قابلیت خراب شدن و تبدیل به سرکه دارد و وقتی شراب شد تا سالهای سال خراب و فاسد نمی شود.

 7. احمدفرهمند می‌گه:

  درود جناب دکتر ابراهیمی
  برخی از گرایشات به سمت منکرات علاوه بر کنجکاوی نسبت به آنچه از آن نهی شده(حدیث شریف نبوی:الانسان حریص علی ما منع)به دلیل نا آگاهی درمورد آن هاست همچنان که در مواد مخدر نیز شاهدآن هستیم.پناه بردن به فراموشی ،بی خیالی و خوشی زودگذار برای فرار از مشکلات،غافل از آن که مشکلی بزرگتر و درمان ناپذیرتر را برای خود می آفریند.

 8. حسيني می‌گه:

  احسنت دکتر ابراهیمی واقعاً مقاله مفید و اطلاع رسانی بود. من که خیلی لذت بردم. شما که به مسائل منطقه ای علاقه مند هستید. چه تعداد افراد معتاد به الکل تخمین می زنید. میزان اعتیاد به الکل بیشتر است یا مواد مخدر؟
  تشکر

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   f با سلام و در پاسخ به اسم مستعار ” حسینی”
   آمار معتادان به مشوربات الکلی و مواد مخدر در منطقه ندارم. ولی برآورد بنده این است که تعداد افراد الکلیسم در کل منطقه خیلی کم و انگشت شمار است. چرا که عمده مصرف الکل در منطقه مقطعی و در مناسبهای خاص و حتی در دور هم نشینی های مختلف رخ می دهد. الکلیسم بیشتر در نتیجه استفاده مستمر و روزانه به الکل رخ می دهد. به نظرم شاید میانگین مصرف در جوانان منطقه هفته ای یکبار هم نشود. بزرگتری مشکل جوانان منطقه بد مستی، استفاده از مشروبات دست ساز غیر بهداشتی با میزان الکل بالای ۱۴ درصد است. بزرگتری مشکل جوانان زیاده روی در مصرف الکل در هر بار مصرف می باشد بطوریکه باعث اوردوز شدن اتانل خون آنان می شود. امیدوارم که جوانان منطقه به عواقب این کاربیندیشند که بی شک مشکلات گوارشی و تومورهای کلیوی و کبدی نتیجه عدم رعایت در این زمینه می باشد.

   متاسفانه بر خلاف الکلیسم، آمار استفاده از مواد مخدر و از انواع مختلف آن در منطقه خیلی زیاد است. عمده ترین دلیل آنهم مخفی کاری افراد در استعمال مواد مخدر است. جالب اینکه تو هیچ معتاد به مواد مخدری را نمی یابی که به اعتیاد خود اقرار کند ولو اینکه از فرط خماری درخیابان افتاده باشد !

 9. هادی کریمی می‌گه:

  درود آقای ابراهیمی. متاسفانه همونطور که شما اشاره کردید درباره این موضوع و مشکلات دیگری مثل ایدز و… اطلاع رسانی درست و علمی خیلی ضعیفه و بیشتر از دید حرمت دینی به قضیه نگاه میشه.
  مدتی قبل به مناسبت هفته مبارزه با ایدز مراسمی در پارک لاله تهران برگزار شد که چند نفر از زنان مبتلا تو اون مراسم درباره نحوه مبتلا شدن و … به مردم توضیح میدادن که خیلی موثرتر و متفاوت تر از هشدارهای عادی بود. سپاس ازین نوشته مفید

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقای کریمی عزیز.

   خود هم نمی دانم چرا دوستان در سئوال و یا تبادل نظر از اسم مستعار استفاده می کنند. شاید بیم آن دارند که به مصرف مشروبات متهم شوند !
   جالب اینکه خود آقای فرهمند مدیر محترم این تارنما که به انصاف بسیار مرد روشنفکر و با دید باز است. از درج این مطلب طفره میرفت. عنوان این مقاله ” مشروب خواری یا الکل خواری ؟ ” بود است که بنا به نظر ارزشمند آقای فرهمند به عنوان حاضر تغییر یافته است. بهر حال بحث کنونی صرفاً جنبه علمی دارد و یک روشنگریست.
   واقعیت اینکه مصرف الکل در منطقه بسیار بالاست که همه اش از نوع “عرق سگی” و مشروبات دست سازیست که در این مقاله در مورد نحوه تهیه اش بحث شد. چه بهتر که در این مورد از دید علمی و بیان مسائل مربوطه روشنگری شود. بی شک اگر جوانان بدانند که عرق سگی چیه و چطور تهیه میشود و چه عوارضی در انتظارشان است بیشتر محتاط میشوند.

   بطور مثال در مورد مواد خوارکی که استفاده روزانه داریم، آیا می دانستیم که :

   – در اکثر کارخانه ها ی آبلیمو های صنعتی حتی یک لیمو هم وارد نمی شود و آب لیمو صنعتی از «آب کاه» بعلاوه برخی اسانس ها و جوهر نمک تولید می شود که همین امر موجب ته نشین نشدن محتوای آب لیمو میباشد.
   – سرکه های صنعتی از اسید استیک صنعتی محلول در آب بعلاوه اسانس ها و رنگ ها درست میشوند که همگی بسیار مضر اند.

   – قیمت روغن های مایع مثل آفتابگردان اگر واقعی باشد حداقل ۳۰ هزار تومان خواهد بود ولی الان در بازار ۵۰۰۰ الی ۷۰۰۰ تومان است که از یک کیلو تخم آفتابگردان ارزان تر است.
   آیا میدانستیم که بیشتر محتوای روغن ها ی مایع از پارافین خوراکی که محصول پالایشگاههای نفت است درست شده است که کلسترول خون را افزوده موجب چربی خون و … می شود که کشنده است.

   – ساندیس ها، نوشابه ها ،بیسکویت ها ، کیکها و…با قندهای مصنوعی چون ساخارین که ۱۰۰۰برابر شیرین تر از قند معولی است ساخته میشودکه دشمن کبد و کلیه است.

   -آسس مایونز به دلیل ترکیب خاصی که دارد در کنفرانس های علمی به عنوان سم کبد معرفی میشود.

   و …

   سبز باشید.

 10. از بچه های منطقه می‌گه:

  درود آقای ابراهیمی. به موضوع مهمی اشاره کردین و کامنت های دوستان هم خیلی خالب و کمک کننده هست. موضوعی هست که برای من سوال شده و پاسخ اون رو هم نتونستم از کسی بگیرم. اینکه در سفر خارجی که داشتم دیدم خانم ها بر خلاف آقایان بیشتر تمایل به استفاده از شراب سفید دارند تا قرمزدر فیلم ها هم این موضوع رو دیده بودم. آیا تفاوتی بین این دو نوع شراب هست و یا درصد الکل متفاوتی دارند؟ قضیه فقط کنجکاوی من هست وگرنه در حرام بودن و مضر بودن هر دو شکی نیست.

 11. سید محمود ابراهیمی می‌گه:

  ای بچه منطقه عزیز. فکر نکنی که بنده متخصص مشروب سازی ام و یا خدای ناکرده کارخانه مشروب سازی بنا نهاده ام.
  این بحثها صرفاً علمی است و اینکه این تجارب یا فوت کوزه گری نتیجه فعالیت مستمر ۵ ساله ایست که به منظور ساخت واکسنها و داروهای نوترکیب در مخمر و باکتریها کسب نموده ام.
  اما بعد..
  مصرف شراب سفید به این علت است که در خانمها ایجاد سردرد نمیکنه. سردرد بخاطر تانن موجود در شراب است. در تهیه شراب سفید، پوست انگور را قبل از تخمیر می کنند. منبع تانن هم پوست و خوشه انگور است. پس در شراب سفید بخاطر عدم استفاده از پوست انگور و خوشه فاقد تانن است ولی در شراب قرمز تانن وجود دارد.
  امیدوارم که همیشه بیننده باشی تا مصرف کننده.

  همیشه شاد باشی اما نه با مسکرات بالای ۱۲ درصد الکل

 12. ناصر علي پور می‌گه:

  درود و تشکر
  نوشته درخور و آگاهی دهنده ای بود.
  ۱- اینکه مشروبات الکلی حلال باشد یا حرام، جامعه پسند و مردم پسند باشد یا نباشد و اینکه شرب آن لذت بخش باشد یا نباشد به یکسو، دانستن و اطلاع داشتن از مضرات و تهدیدهای آن و البته فواید و حسنات آن به عنوان یک ماده غذایی در سوی دیگر بسیار لازم و مفید و بایسته است.
  ۲- اشاره مفیدی شد به ساخت صنعتی خیلی از صنایع غذایی ما نظیر آبمیوه ها، روغن ها، نوشابه ها و … . به غذاها و نوشیدنی های غیر سالمی که دکتر ابراهیمی اشاره کردند مرغ و تخم مرغ های هورمونی، گوشت گاو و گوساله، مارگارین، تقریبا همه محصولات کنسروی حاوی نگهدارنده ها و خیلی از خوردنی های به ظاهر سالم را باید اشاره کرد و مطمئن بود که ضرر و آسیب آنها کم از الکل و مواد مخدر نیست.
  ۳- جنبه های دیگری از زندگی و رفتار هر روزه ما وجود دارد که بی هیچ دلیلی بر آن سرپوش گذاشته ایم و حاضر به واگویی و بررسی علل و عوامل آن نیستیم. با آنکه روزانه با اینگونه موارد درگیریم و به چشم خود می بینیم و شاید بدست خود انجامش می دهیم، اما کبک گونه پنهانش می کنیم و تظاهر می کنیم که وجود ندارد و حداقل اینکه می گوییم مساله ما نیست. بجا و پسندیده است کسی نوشته ای هم در این باره بنویسد مانند: دروغگویی، فقر، روابط آزاد جنسی و … . مسایلی که اتفاقا در منطقه ما فراوان است و آشکار.

 13. سيداحمد موسوي پور می‌گه:

  باده غمگینان خورند و ما زمی خوشدلتریم
  رو به محبوسان غم ده ساقیا افیون خویش
  خون ما بر غم حرام و خون غم بر ما حلال
  هر غمی کو گرد ما گردید شد در خون خویش
  ” مولانا جلال الدین”
  ….
  باده خور غم مخور و پند مقلد منیوش
  اعتبار سخن عام چه خواهد بودن
  دست رنج تو همان به که شود صرف به کام
  دانی آخر که به ناکام چه خواهد بودن
  ” حافظ”
  …………….
  دکتر ابراهیمی عزیز “علم” و ” فن” در کار نموده و ” نگران” پرده پندار دریده و حکمت وار حذر از نوشیدن “می” و ” باده” نموده است.می کلام ایشان “تلخ” است و نگرانی شان نشان از تلخ بینی زمانه…
  می و باده در درازنای تاریخ همواره همنشین بشر بوده است.انسان سرگشته شادی و طربناکی را جویا بوده و تسکین و آرامش مراد دل بی قرارش بوده است.تمسک به شراب ناب از جمله داروها ی این بی قراری بوده است.
  در زمانه جدید شراب ناب تحت الشعاع ” صنعت و مدرنیته” قرار گرفته است و کیمیای “الکل” به آن افزوده شده است.اگر حافظ مدامش نسیم جعد گیسوی یار مست میداشت و باده می خورد تا غم ببرد و نصیحت به بوسیدن ” لب معشوق” و ” جام می” می کرد :
  مبوس جز لب معشوق و جام می حافظ
  که دست زهد فروشان خطاست بوسیدن
  شاید حق داشت! جام می حافظ غفلت افکن بود اما جان افکن نبود! بینایی گیری نداشت بلکه “همه تن چشم می شد” و شکفتگی می یافت..اما باده زمانه از لون دیگری است! جان را می ستاند و خانمان براندازی می کند!
  به نظر می آید “بستن در میخانه” نه تنها “خانه تزویر و ریا” را گشوده است بلکه “نعمت سلامت” را هم به نحوی گرفته است.در فضای خزان زده جامعه ایرانی راز سرمست شدن در “الکل” و “مواد مخدر” دیده می شود و این فاجعه ای است که به صد دفتر نشاید گفت…!
  زنده باشی سید مجمود عزیز..

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقای موسوی پور عزیز.

   بله. می و باده در درازنای تاریخ همواره همنشین بشر بوده است و ایرانی ها نیز در تولید مشروبات الکلی پیشتاز بوده اند.
   محققان عقیده دارند که اولین برخورد انسان با الکل باید از طریق انجیر گندیده انجام گرفته باشد. گویا انسانی در عصر ما قبل تاریخ انجیر گندیده ای را از زمین برداشته و آن را به دهان گذاشته است . مزه تلخ و شیرینی آن در دهانش پخش و بعد الکل وارد خونش شده است. از آن پس مغزش پیام جدیدی را ارسال می کند و خواهان الکل بیشتر می شود.

   بنا به گزارشات، چینی ها حداقل از ۹ هزار سال پیش وایرانی ها حداقل از ۵۵۰۰ سال پیش نوشابه های الکلی تولید می کرده اند !

   سبز باشید

 14. سلامت و تندرست می‌گه:

  آقای دکتر ابراهیمی عزیز سلام و عرض ادب و درود فراوان از ما به تو
  حقیقت بگم که از مقاله ات خیلی بهره بردم. کلمه به کلمه آن برای من و دوستانم خیلی آموزنده و کمک کننده بود. خودم و دوستانم گاه گاهی از مشروبات الکلی و از روی اجبار ” عرق سگی ” استفاده می کردیم. اینقدر تحت تاثیر بحث علمی این گزارش قرار گرفته ام که باید اقرار کنم که از این به بعد تصمیم گرفته ام که لب به مشروبات نزنم. خدا خیرت دهد.
  دوست داشتم که از اسم مستعار استفاده نکنم و چون مصرف کننده بودم عذر مرا بپذیرید.
  اگه امکان دارد به زبان شیرین و ساده در مورد ایدز و مواد مخدر هم برایمان بنویسید. بگم که مواد مخدر مصرف نمی کنم ولی کیفی سیگار می کشم. راستی در مورد شیشه هم برایمان بنویسید. حقیقت بگم که ماهواره شبکه فارسی وان و…خیلی باعث بی بندو باری شده همه اش تبلیغ مشروب خواری است و بی بندو باری.

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   با سلام.

   دوست عزیز از اینکه تصمیم به قطع مصرف مشروبات الکلی گرفته اید خوشحالم. امیدوارم که در عزمتان به عدم مصرف همیشگی استوار باشید.

   چشم. در مورد ایدز به زبانی ساده که قابل درک همگان باشد خواهم نوشت.

   سالم و تندرست باشید.

 15. محمودی از گله دار می‌گه:

  واقعاً این که میگن مستی و مشروب خواری باعث مردم آزاری و سلب امنیت اجتماعی میشه راست میگین. چندی قبل یکی از افراد گله داری در حالت مستی اتهاماتی به قضات یکی از دادگستریها وارد کرده بود که نمی شد هم جمعش کرد. حکایت یک آدم دیوونه سنگی تو چاه می ندازه که صد تا آدم عاقل هم نمیتونه بیرون بیاره راست میگن. آدم مست هم مثل آدم دیوونه می مونه . انشاء الله دادگاه ها برخورد بیشتری با فروشنده این گونه مواد بکنند.

 16. عباس مژده می‌گه:

  با سلام و درود خدمت دکتر ابراهیمی و تشکر بابت مطلب زیبا و قابل تاملتان
  در مطلبتان توضیح داده اید که چگونه الکل باعث ایجاد حالت مستی ، خواب آلودگی ، و پرخاشگری و…در انسان میگردد. ولی از یکی از کسانی که قبلا مشروبات الکلی مصرف میکرد پرسیدم به نکته جالبی اشاره کرد و آن هم تلقینی ایست که افراد بعد از خوردن الکل به خود میکنند به نظرتان این تلقینات تا چه اندازه در پیدایش عواملی چون مستی و … تاثیر گذار است؟
  و سوال دوم اینکه تاثیر الکل بر انسان و حیوانات به یک اندازه است؟(فقط برای بالا رفتن اطلاعات خودم)
  پیشاپیش از پاسخگویی به سوالاتم ممنون و سپاسگذارم

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقای مژده عزیز.

   سئوال بسیار خوبی بود.

   مقدمه: از لحاظ فیزیولوژی و ساختار عصبی و عروقی و غیره انسان نیز مثل سایر حیوانات است ولی از نوع همه چیز خوار.
   تنها تمایز انسان با سایر حیوانات پستاندار قدرت بیان و تفکر است نه احساس و نه عاطفه ! حتی گویند که حیوانات در ابراز احساس و عاطفه از انسان قویترند و فیل و شتر گواه این مدعاست. دلیلش اینست که حیوانات بر خلاف ما انساناها در ابراز عشق و محبت تزویز و دغل ندارند.
   حتی میگویند شیطان هم در صداقت و عدم دغل از انسان پیشی گرفته است. خدا به ابلیس گفت: ای شیظان به ابوالبشر تعظیم کن که از تو سرآمد تر است. شیطان در نافرمانی اش نه تزویر کرد و نه چاپلوسی و در عهدش که همان قسم به گمراهی بشر بود صداقت را پیشه نمود و تاکنون دروغ نگفته است !
   اثر الکل بصورت آنی بر سیستم عصب مرکزی می باشد و در همه حیوانات به یک اندازه می باشد. ولی میزان واکنش یا رفتارهای متعاقب مستی در حیوانات و انسان متفاوت است. پس از مختل شدن عصب مرکزی قدرت تفکر و تعقل از افراد گرفته می شود و بر بیان آنهاهم تاثیر می گذارد والبته این بستگی به میزان ورود الکل به خون افراد دارد. پس حیوانات با مستی ذات واقعی خودشان که توحش و درندگی است افزایش می دهند و غیر قابل کنترل می شوند. انسانها نیز همیطور ذات واقعی و تربیت خانوادگی شان را با مستی نشان می دهند. مثلاً اگر بی تربیت و خصلت آشوبگری دارند، عربده کش می شوند و قمه به دست ! اگر اصیل و فقیر باشد با مستی یک گوشه مظلوم وار می نشیند بی آزار به چیزی خیره می شود ! اونهایی که ذات شاعرانه دارند، هم ذوق شعر سرایی شان گل می کند !
   معمولاً برخی افراد پر حرف میشوند و بی هدف حرف و حدیثهایی که قبلاً شنیده اند طوطی وار به زبان می رانند. ولی قدرت دروغ گفتن ندارد. چرا که در دروغ هدف حاکم است و هدف هم نیاز به سلامت تفکر و تعقل دارد ( مستی و راستی !).
   به همین خاطر شراب خمر که باعث مستی شود در همه ادیان الهی حتی مسیحیت و یهودیت حرام است . ولی نوشیدن شراب و آنهم با الکل ۱۰ تا ۱۲ درصد که الکل آن صرفاً ناشی از عمل تخمیر برخی میوه جات ( نه الکلهای طبی و تعریقی) باشد روزی یک پیک ۶۰ تا ۵۰ میلی لیتر در بعضی ادیان بلااشکال است و این میزان الکل باعث مستی نمی شود و حتی شراب بخاطر داشتن آنتی اکسیدانهای فراوان خاصیت ضد سرطانی هم دارد و حتی حامل بعضی املاح معدنی کمیاب مثل روی و منگیز و آهن نیز می باشد. ولی بهرحال در اسلام کاملاً حرام است و همین الکل کم آن نیز به مروز باعث سیروز کبدی می شود و حتی در غرب ثابت شده است که همین الکل بسیار کم نیز به مرور در رفتار فرد تاثیر می گذارد که باعث بی بند و باری، بی تفاوتی نسبت به مسائل خانوادگی و ناموسی خود و حتی افراد بی احساس و بی عاطفه نسبت به مسائل پیرامون خود میشوند که این عوارض اخلاقی بر خلاف ذات پاک یک انسان خدائی است. بی شکبی بندو باری ناشی از شراب خواری جامعه و خانواده های غرب را نابود کرده است. آنان در آرزوی داشتن یک کانون گرم خانوادگی هستند که در آن احساس و مسئولیت خانوادگی حاکم باشد.

   در پاسخ قبلی اشاره داشتم که تانین در افراد ایجاد سر درد و خواب آلودگی میکند. تانن هم در شراب قرمز وجود دارد و در شراب سفید وجود ندارد. خود تانین در واقع در بیشتر میوه جات مثل قهوه و چای وجود دارد و اثر آرامش بخشی روی سیستم اعصاب مرکزی دارد . بخاطر وجود تانن است که وقتی شراب قرمز مینوشید احساس آرامش و خواب آلودگی به افراد دست میدهد. البته این رو هم بدانید که نوشیدن شراب در ابتدا باعث خواب و سپس باعث بی خوابی میشود و این بی خوابی ذ ات هر نوع شرابی اعم از شراب سفید و چه قرمز است. ولی در شراب قرمز در ابتدا به خاطر وجود میزان تانن که آنهم میزان وجود آن بستگی به میوه ای دارد که از آن شراب تهیه شده در ابتدا باعث خواب آوری میشود ولی بعدش بی خوابی در پیش دارد.
   معمولاً در شب شراب قرمز استفاده نمیکنند یا ۵۰ تا ۶۰ میلی لیتر بیشتر سرو نمی کنند.

   اما تلقین جنبه روانی دارد و بر همه چیز می تواند تاثیر بگذارد. بله، برای مستی باید فرد آمادگی پذیرش مستی داشته باشد و فرد نباید در برابر مستی مقاومت کند.

   به قول حافظ:

   دوش رفتم به در میکده خواب آلوده / خرقه تردامن و سجاده شراب آلوده
   آمد افسوس کنان مغبچه باده فروش/ گفت بیدار شو ای ره رو خواب آلوده
   شست و شویی کن و آن گه به خرابات خرام/ تا نگردد ز تو این دیر خراب آلوده
   به هوای لب شیرین پسران چند کنی/ جوهر روح به یاقوت مذاب آلوده
   به طهارت گذران منزل پیری و مکن/ خلعت شیب چو تشریف شباب آلوده
   پاک و صافی شو و از چاه طبیعت به درآی/ که صفایی ندهد آب تراب آلوده
   گفتم ای جان جهان دفتر گل عیبی نیست/ که شود فصل بهار از می ناب آلوده
   آشنایان ره عشق در این بحر عمیق/ غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده
   گفت حافظ لغز و نکته به یاران مفروش/ آه از این لطف به انواع عتاب آلوده

   سبز باشید

 17. سید محمود ابراهیمی می‌گه:

  با عرض پوزش ” در جمله فوق ” جفت اندازی ” اشتباه است و صحیح آن ” جفتک اندازی” می باشد که اگر به الاغ و اسب و قاطر مشروبات الکلی بخورانید. ناآرمی شدیدی که همراه با جفتک اندازی پی در پی است رخ خواهد داد.

 18. کامرانی می‌گه:

  درود بر سید محمود عزیز
  از نوشته ات بسیار بهره بردم.زمانی که شادی کردن و شاد بودن جرم است، زمانی که ” دهانت را می بویند مگر گفته باشی دوستت دارم”، زمانی که لشکر جهول و تزویر بر مردم پاک و بی آلایش فرمانروایی کنند… چه انتظاری می توان از شادی ذاتی و آرامش و نیایش درونی مردمان داشت ! بدبخت مردمی که بخواهند شادیشان را از خوردن “عرق سگی” طلب کنند.من از بوی الکل بدم می آید.من از لودگی و بدمستی بدم می آید ولی اینقدر از شراب و می ناب گفته اند که مانند هر فرد کنجکاو ی، من هم کنجکاو و همصدا با “عمر خیام” نغمه سرایی می کنم:
  گویند کسان بهشت با حور خوش است من می گویم که آب انگور خوش است
  این نقد بگیر و دست از آن نسیه بشوی که آواز دهل شنیدن از دور خوش است

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود اقای کامرانی عزیز.
   امیدوارم که همیشه تحت تاثیر شراب و می ناب نغمه سرایی کنی و مثل مولانا و حافظ در قالب نوای خدایی ما را پند و اندرز دهی !
   بهرحال ما بی پروا کوشیدیم تا دوستان و سایر عزیزان را بطور علمی و همراه با ارائه ریزه کاریهای موجود از عواقب اجتماعی و حتی مضراتی که الکل برای سلامتی خودشان دارد آگاه سازیم. آرزومندیم که مردم همیشه شاد باشند و غم های و حتی افسردگی خودشان را بطور موقتی با مصرف امثال ” عرق سگی” که عواقب ناخوشایندی در پیش دارد پوشش ندهند.

   در پاسخ به نظر آقای ” احمدی” که اشاره داشتند اگر شراب به نحو احسنت ساخته شد تا سالیان سال خراب نمیشود باید گفت:
   نظرایشان در مورد الکل های تقطیری که درصد الکلش بالاست صحیح است . ولی در مورد شراب در صورتی آن اظهارات قابل قبول است که شراب بالای ۱۴ درصد الکل داشته باشد. ولی معمولاً میزان الکل شرابهای خانگی بین ۹ تا ۱۲ درصد است و استوباکترهای محیط که غالباً از طریق مگس سرکه انتقال می یابد در میزان الکل ۹ تا ۱۲ درصد قابلیت رشد دارد که می تواند با ایجاد اسیداستیک از الکل موجود ، باعث خراب شدن شراب شود. معنای فساد یا خراب شدن شراب متمایل شدن به مزه سرکه است نه به آن معنا که باعث مریضی و اسهال و … شود. معمولاً بطری شرابی که میزان الکل آن حداکثر ۱۲ درصد است وقتی باز شود ، شرایط هوازی رشد استوباکتر ها برای آن مهیا می شود و نباید بیش از دو هفته نگه داشت.

   باید ازآقای مژده هم پوزش بطلبم . متنی که در پاسخ به سئوالش ارسال داشته بودم در محیط کار و در حالت عجولانه تنظیم شده بود و نیاز به ویرایش داشت نه از لحاظ محتوا بلکه از لحاظ گرامری. البته شب آنروز دوبار اصلاحیه آن ارسال داشتم که متاسفانه هنوز به دید عموم نرسیده است.

   همیشه سبز باشید

 19. احمد حسن پور می‌گه:

  درود بر آقای ابراهیمی عزیز.
  مطلب بسیار خوب و آموزنده ای بود.
  آگاهی بزرگترین سد و تنها روش برای مقابله با انحرافات انسان است. همه ی ادیان با همین روش به مقابله با جهل و انحرافات جوامع بشری پرداخته اند. ای کاش برادران ارزشی ما هم کمی از شما یاد بگیرند و کورکورانه، با تعصبات غلط و فشارها و محدودیتهای غیر ضروری زندگی و آرامش را بر هم نوعان خود تنگ نکنند.

 20. کمال الملک می‌گه:

  بود آیا که در میکده ها بگشایند/گره از کار فرو بسته ما بگشایند/اگر از بهر دل زاهد خودبین بستند/دل قوی دار که از بهر خدا بگشایند.

 21. احمدی می‌گه:

  سلام دوباره خدمت آقای ابراهیمی عزیز و تشکر از جواب کامل و مفید شما
  سوال دیگری داشتم که اگه محبت بفرمایید پاسخ دهید بسیار ممنون خواهم بود.
  من از دوستانم فعال در صنایع غذایی و همچایا مطالعه ای که داشتم متوجه شدم مسیر تولید چیزی که ما به عنوان ماالشعیر و حلال مصرف می کنیم و آبجو که جز مشروبات الکلی است تقریبا یکی است. من از خدمت شما دو سوال داشتم.
  ۱- آیا این مطلب که عرض کردم درست است؟
  ۲- مطالبی که در جوامع علمی بیان می شود مبنی بر اینکه آبجو برای کارکرد کلیه مفید است و پاره ای فواید دیگر مثل اثر ضد سرطانی آیا صحت دارد و در صورت صحت این مطلب آیا همان اثرات مفید در ماالشعیر هم موجود است؟ آیا تفاوتی در مضرات و فواید این دو محصول وجود دارد؟
  ممنون از وقتی که می گذارید.

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقای احمدی عزیز.
   در پاسخ به سئوال خوب شما باید عرض کنم که خود خیلی شیفته ماء الشعیر هستم. اما نه ماء الشعیر رایج بلکه ماء الشعیری که از تخمیر کامل جو حاصل شود و پروسه آبجو شدن به همراه تولید الکل طی نماید. به بیانی دیگر ماء الشعیر همان آبجو حلال است که پس از تخمیر نشاسته ، محلول حاصله را به دمای ۵۰ تا ۵۵ درجه می رسانند تا الکل آن جدا گردد. البته شیفته آبجوی حلال هستم.

   متاسفانه اکثر ماء الشعیر های رایج در بازار از اسانس ، آب و شکر و رنگ تشکیل شده است که نه تنها مفید نیستند، بلکه مضر هم هستند. نا گفته نماند که بعضی از شرکتهای تولیدی هم عصاره مالت را با آب ترکیب کرده و با افزودن گاز دی اکسید کربن، محصول خود را به نام ماالشعیر به بازار عرضه می‌کنند.
   از طرفی باید گفت که این محصولات به‌ دلیل نوع مواد اولیه ‌شان خواص ماء الشعیر طبیعی را ندارند و در واقع همان نوشابه های مضر، با طعم ماء الشعیر هستند که اسانس طعم ‌های مختلفی هم به آن اضافه می ‌کنند.

   ارزش ماء الشعیر یا آبجو حلال در خاصیت آن است. آب و قندهای رایج که تحت عنوان ماء الشعیر به خورد مردم می دهند هیچ خاصیتی ندارد !
   طبق قوانین تجارت ، شرکتهای تولیدی از لحاظ اخلاقی و قانونی موظف هستند که در قسمت ترکیبات محصول خود ذکر کنند که ماء الشعیر حاصله از تخمیر واقعی جو است یا اسانس که در این مورد متاسفانه اصلاٌ رعایت نمی کنند !

   باید گفت آبجو یی که حاصل تخمیر نشاسته (جو) باشد و تحت تاثیر تخمیر (بکمک مخمرها) الکل طبیعی ایجاد شود، دارای خواص بسیار مفیدی از جمله اشتها آور بودن ، بخاطر داشتن آنتی اکسیدانهای فراوان دارای خاصیت ضد سرطانی و جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی، بخاطر داشتن اندک الکل ناشی از تخمیر باعث افزایش نشاط – شادابی دستگاه عصبی – رفع خستگی – افسردگی و همچنین کمک به فعالیت بیشتر کلیه ها و بخاطر عناطر معدنی کمیاب مثل سلینیوم و روی باعث تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن می شوند.
   در ماء الشعیر یا آبجو حلال دقیقاً همین خاصیت وجود دارد ولی الکل آن با حرارت ملایم (عملیات تقطیر) جدا می کنند و تحت عنوان کنیاک و مشروبات تقطیری با درجه الکل بالاتر یا اتانول طبی جداگانه به فروش می رسانند. معمولاً آبجو های حلال دارای نیم تا یک درصد الکل می باشند.

   ماء الشعیرهای ایرانی مثل مارک ایستک صرفاً آب و قند و اسانس و طعم دهنده های مختلف می باشد و جز ضرر هیچ خاصیتی هم ندارند.

   قابل ذکر است که شرکتهای تولیدی روشهای مختلف برای کاهش تخمیر و در نتیجه کاهش تولید الکل طی می کنند ولی بهترین و با خاصیت ترین آن آبجوی است که در اثر تخمیر کامل و با درصد الکل بالا ایجاد شده باشد که معمولاٌ در نوع حلال آن الکل زدایی کنند.

   در کل آبجو و شراب اگر فاقد الکل باشند بخاطر داشتن آنتی اکسیدانهای فراوان خاصیت ضد سرطانی اثبات شده دارند.

   موفق باشید

 22. احمدی می‌گه:

  آقای دکتر از توضیحات علمی و بسیارکامل شما سپاسگذارم. اینکه تحصیلکرده متعهد و معتقدی مثل شما اینقدر علمی و کامل به سوالات پاسخ می دهید برای من بسیار جالب و تاثیرگذار است. بازم ممنون . سوال دیگری که از پاسخ کامل شما به ذهن خطور می کند این است که با وجود فوایدی که برای مشروبات با درجه الکل پایین متصور است چرا مصرف هر نوع مشروبات در قرآن کریم حرام و ممنوع است. البته واضح است که دین اسلام دین کامل و نهایی و موهبتی برای ما مسلمانان است ، میخواهم از دانش و اعتقاد شما کمک بگیرم برای روشن شدن ذهن و اعتقاد برادران مسلمان. بازم ممنون از وقتی که میگذارید.

 23. سید محمود ابراهیمی می‌گه:

  عزیزم احمدی.

  بحثهای مطرح شده صرفاَ علمی است و بر پایه علوم شیمی و بیوشیمی استوار است.
  واقعیت اینکه قرآن و برخی رهنمودهای ائمه اطهار جنبه اخلاقی- تربیتی دارد و راهنمای بشریت بسمت جاودانگی و سعادت اخروی و حتی دنیوی است.

  خداوند انسان را افضل مخلوقات نام نهاد و انسان را جانشین خود بر زمین معرفی نمود. افضل بودن انسان نسبت به سایر حیوانات در قدرت تفکر – تعقل و قدرت بیان است. قرآن نیز هر عاملی که باعث ضایع شدن این محبت خدایی به انسان شود را نهی و نفی فرموده است . چرا که الکل باعث مستی میشود و بصورت مقطع ای انسان را به درجه حیوانی نزول می دهد. جالب اینکه استمرار مصرف الکل در حد کم آن نیز بر روح و روان و ذات پاک یک انسانی خدایی نیز تاثیر منفی می گذارد و این مورد نیز کاملاٌ از لحاظ علمی به اثبات رسیده است. هر چند مصرف مستمر الکل مشکل کبدی و عروقی نیز به همراه دارد.

  برای مثال: شراب و سرکه یک خاصیت دارند و تفاوتشان در اینست که یکی اسید استیک دارد و دیگری الکل. هر چند که اسید استیک خیلی محرک است و باعث شده که جوانان رغبت به مصرف سرکه نداشته باشند.

  به نظرم می آید که ائمه اطهار نیز از مزایای سرکه روایاتی داشته باشند و مطمئنم که مصرف آنرا منع نکرده اند. اگر بدنبال مزایای دارویی شراب هستید . سرکه جایگزین خوبی برای آن هست. اگر بدنبال مزایای آبجوی الکل دار هستید. آبجوی حلال که همان پروسه تخمیری را بخوبی طی نموده است باز هم از لحاظ خاصیت و دارویی جایگزین خوبی است.

  شاد باشید اما اینبار با سرکشیدن سرکه !

 24. سیف الله می‌گه:

  دکتر جان با تشکر از حسن انتخاب مطلب خوبتان در رابطه با الکل امیدوارم که خوانندگان مقاله که بیشتر با جوانان ارتباط دارند اطلاع رسانی لازم را در رابطه با اثرات سوء آن برای افراد مطالبی را ایراد نمایند و لازم است جلو ورود این قبیل مخدرات از مبادی ورودی گرفته شود که لازمه آن همت خود مردم می باشد.با تشکر از خوانندگان مطلب.

 25. Friends می‌گه:

  دروود
  جناب ابراهیمی در بازار فعلی کشور کدوم مارک مالعشیر بدون مضرات است و مشکلی ندارد.
  ایستک که ذکر شد مضر است.
  تشکر عزیز

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود

   در پاسخ باید گفت که متاسفانه تمام ماءالشعیر های ایرانی بر اساس اسانس و عصاره مالت است و از روند تخمیر جو و نشاسته به عمل نمی آیند. معمولاٌ طبق قانون تجارت شرکتهای تولیدی اخلاقاً و قانوناً موظف به ذکر این مورد در روی برچسب ها هستند. تا مصرف کننده بداند که برای آبجو ی تخمیری که مصرف آن بسیار مفید می باشد پول پرداخت می کند یا عصاره و اسانس که مضرند !

   من خودم بیشتر از ماء الشعیرهای خارجی روسی ، آلمانی و هلندی استفاده می کنم و آنهم از نوع تلخ آن ! چون ماء الشعیر با مزه لیمو و اناناس و…. همه اش اسانس است و مضر .

   سربلند باشید

 26. علی می‌گه:

  با سلام – مصرف الکل دربین جوانان درمجالس ودورهم نشینی ها بوده ویک مسئله انکارناپذیرهست باتوجه به اینکه دردین مبین اسلام نیز شراب حرام است ولی مطمئنا مصرف مشروبات الکلی وجود دارد بسیاری ازجوانان ما حتی بزرگترها مصرف مشروب دارند شما هموطنای ماراکه مثلاباتور به یک کشور همسایه مسافرت میکنند درنظربگیرید بیشتر آنها ازفرط مصرف واقعا ایرانی بودن خودرا نشان میدهند که چقدر عقده نوشیدن مشروب را داشتند پس صرف اینکه مقاله ای درباره مضرات مشروب بنویسیم و دین اسلام را هم در منع مصرف ربط دهیم کافی نیست ونخواهد بود .به نظر من مشروب باید باشد ولی استاندارد وباکنترل ونظارت .

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقا علی.

   بنده نیز با نظر شما کاملاً موافقم. مقاله مورد نظر نیز سوق به نظر حضرتعالی دارد. حتی در متن مقاله و کامنتهای مربوطه سعی به اطلاع رسانی بهتر در این زمینه شده است.

   ما ایرانیها بخاطر برخی محدودیتهای اعمال شده در غالب کارهایمان، یا دچار تفریط هستیم یا افراط.
   مثلاً یک زمانی شطرنج، غیر شرعی (حرام) و بازی کردن آن قدغن بود و با شلاق و جریمه نقدی و یا حتی زندان به استقبال افراد قانون و شرع شکن که این محدودیتهایی که در آن حکم خدا جاری بود می رفتیم. ولی امروزه در مسابقات بین المللی شطرنج حضور فعال داریم !!!

   گرایش افراطی جوانان در همه مسائل اعم از جنسی و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی از روی کنجکاوی و ناشی از همین محدودیتهاست. لذا فرهنگ سازی و اطلاع رسانی باید در اولویت اینگونه کارها قرار گیرد.

 27. موحدی می‌گه:

  جناب دکتر ابراهیمی
  با تشکر از مقاله خوب شما
  سوالی خدمت حضرتعالی داشتم. من شنیدم که متخصصین جراحی زیبایی که عمل لیپولیز(آب کردن چربیهای بدن) را انجام می دهند چون آب کردن چربیها در بدن ممکن است باعث ورود مقدار زیادی چربی به خون شده و باعث انسداد عروق و سکته قلبی شود لذا قبل از انجام عمل مقداری اتانل به خون فرد تزریق می کنند تا الکل چربیها را در خون حل کرده و مانع بسته شدن رگها و سکته قلبی شود. در شیمی دبیرستان هم می خواندیم که الکل حلال چربیها است. سوالی که دارم این است که آیا کسانی که مشروب مصرف می کنند هم اتانل مجود در خون آنها می تواند باعث حل شدن چربیهای خون و پیشگیری از سکته های قلبی شود یا نه؟
  پیشاپیش ممنون از پاسخ شما.

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقای موحدی عزیز.

   سئوالی بسیار حرفه ای و علمی مطرح نموده اید. کاملاً حق باشماست. الکل (اتانل) و اسید استیک (موجود در سرکه) بعنوان حلالهای قوی چربیها مطرح هستند. بله. الکل موجود در خون باعث حلال شدن بهتر چربیها و روان شدن آن در رگها می شود. فلذا بروز سکته قلبی و یا عوارض عروقی یا افزایش کلسترول خون از نوع مضر آن (LDL) در خون این گونه افراد خیلی کمتر است. اسید استیک موجود در سرکه هم همین خاصیت را دارد. از طرفی الکل باعث از بین رفتن باکتریهای موجود درخون که در اثر برخی عفونتها موضعی بحالت سیستمیک نیز در می آید می شود. افراد الکلی کمتر دچار گلودرد چرکی یا عفونت کلیه و عفونت ریوی می شوند. البته سرکه خاصیت ضد باکتریایی ندارد.

   قبلاٌ بخاطر لیپولیز ، یکباره حجم بالایی از چربیهای نامحلول وارد خون فرد میشد و به این خاطر مشکلات دستگاه عروقی و سکته های قلبی متعاقب لیپولیز در فرد رخ می داد که امروزه قبل از لیپولیز از تزریق الکل در خون افراد خواهان این عمل برای بصورت حلال درآوردن چربیهای ناخواسته و ممانعت از رسوب آن در عروق استفاده نمودند.
   مهمترترین عوارض الکل، جنبه روانی آن و تاثیر بر شخصیت افراد مصرف کننده است.

   موفق باشید.

 28. مندنی می‌گه:

  دکتر جان

  ما آخرش نفهمیدیم شما منظورت چیه. ما بخوریم یا نه؟

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   درود آقای مندنی عزیز

   مشروبات موجود در بازار کاملاً غیر بهداشتی و برای سلامت جسم و روان مضر است. این مشروبات رایج بعضاً حاوی داروهای روان گردان است. نام اینها شراب نیست بلکه این مشروبات مخلوطی از آب و الکل هایی است که استفاده آن برای بدن بسیار خطرناک است.
   به این موضوع نیز در مقاله آمده کاملاً اشاره شده است. استفاده از شراب یا آبجو با الکل مناسب بشرطی که از مسیر تخمیری و تحت شرایط بهداشتی حاصل شده باشد برای بدن بسیار خاصیت دارد که به این موضوع نیز در کامنت های مربوطه بصورت جزء به جزء آمده است.

   علت منع شرب شراب یا آبجو نه بخاطر عوارض جسمی یا پزشکی آن است (هر چند که بعضی ها از توصیف مضرات و عوارض پزشکی آن اغراق می کنند). بلکه منع مصرف آن از لحاظ شرعی، بیشتر بخاطر عوارض روانی آن و تاثیر منفی آن بر شخصیت انسانی افراد است که می تواند عوارض اجتماعی و اخلاقی در پی داشته باشد که قطعا چنین است (به این موضوع نیز در کامنتهای بالا اشاره شده است).

   خلاصه کلام، اگر تابع شرع هستی شرب آن اصلاً جایز نیست. هر چند که شرب شراب و آبجو از لحاظ بهداشتی و پزشکی اگر در مصرف آن افراط نشود عوارض پزشکی ندارد ولی به مرور باعث بی بند و باری می شود و مشکلات اخلاقی را در جامعه و خانواده رقم می زند.

   شاد باشید

 29. از تهران می‌گه:

  درود جناب دکتر ایراهیمی
  در تایید صحبت حضرتعالی اخیرا در مصر باستان کشف جالبی اتفاق افتاد. سفال هایی ۳۰۰۰ ساله نزدیک اهرام ثلاثه به دست آمده که با بررسی آن مشخص شد آنها در حقیقت سفال های حاوی دارو در عهد باستان بوده و با بررسی محتویات آنها مشخص شد که ترکیبی از گیاهان دارویی منطقه مخلوط با شراب هستند و به این ترتیب مشخص شد که از حداقل ۳۰۰۰ سال پیش از خواص درمانی شراب استفاده می شده است. به نظر من تاکیید بر عدم مصرف مشروبات می تواند به دلیل تاثیر در مسایل روانی و شخصیتی افراد باشد.

 30. حمید می‌گه:

  سلام
  الکل عوارض جسمی کاملا مشخصی دارد و “روان” هم باز متاثر از فیزیولوژی است. بهتر است در نوشته های خودمان دقت کنیم:
  ۱) الکل باعث وابستگی می شود و ترک آن سندرم ترک را به وجود می آورد.
  ۲) از نظر روان درمانی و روان پزشکی، درمان الکلیسم تقریبا ناچیز است و فقط تغییر موقتی ایجاد می شود. به عبارتی، الکلی تا نهایت باز الکلی می شود.
  ۳) دقت کنیم: مهم ترین اثر الکل به علت متابولیسم کبدی آن ، بر روی کبد است. هم چنین تجمع چربی در کبد باعث کبد چرب می شود. مصرف الکل باعث هپاتیت کبدی و سیروز کبدی می شود.

  ۴) شواهد نشان می دهد که مصرف الکل باعث افزایش برون ده قلبی و افزایش فشار خون می شود.
  ۵) شواهد نشان می دهند الکل بر دستگاه خونسازی تاثیر می گذارد و میزان سرطان گردن، مری، کولون و ریه افزایش می یابد.
  ۶) الکل می تواند با هیپوگلیسیمی همراه شود و مسئول “مرگ ناگهانی” شود.
  ۷)ضعف شدید عضلانی از الکل ناشی می شود.
  ******
  روان:
  ۱) دمانس (زوال عقل) ناشی از الکل
  ۲)سندرم ورنیکه – کورساکف
  ۳) دوره های blackouts فراموشی الکلی
  ۴)افسردگی شدید
  ۵) اغتشاش شعور و دلیریوم و میل به تبدیل به اسکیزو
  ۶)هیپرتونی
  ۷) اضطراب و پرخاشگری
  *********************
  نوزاد:
  سندرم الکل جنینی
  *** خلاف گفته دکتر استفاده از الکل باعث سرکوب دستگاه ایمنی می شود و خطر عفونت را افزایش می دهد.
  تمامی موارد فوق از متون درسی پزشکی و روانپزشکی و روان شناسی است.
  درست اطلاع رسانی کنیم.
  ممنون

  • سید محمود ابراهیمی می‌گه:

   بدون ورود به بحث اخلاقی و تربیتی مربوط به مصرف الکل و جایز نبودن مصرف الکل در جامعه اسلامی بخاطر عواقب اجتماعی و تاثیرات شخصیتی آن که در بالا نیز اشاره داشته ام. در پاسخ به اظهارت آقا حمید باید گفت که:

   مصرف شراب و آبجو که درصد الکل آن خفیف است از لحاظ سلامتی مشکلی ندارد !!
   افراط و استفاده بی رویه نه تنها در مورد الکل، بلکه در مورد مواد غذایی مصرفی روتین نیز عوارض متعددی نظیر: افزایش قند، افزایش کلسترول، سیروز کبدی و …. می تواند در پی داشته باشد.

   با عوارضی که آقا حمید ردیف نموده اید پس باید تا حالا نسل انسان (البته غیر از مسلمانان) روی کره زمین یا منقرض شده باشد و یا همه در بستر بیماری لم داده باشند !!!!

   مطالعه ای وجود دارد تحت عنوان Correlation Study Ecological که این مطالعه مقایسه ای می تواند این موضوع را توجیه کند!
   مثلاً ارتباط بین میزان و مرگ و میر در اثر بیماری کرونر قلبی و مصرف سرانه سیگار مردم یک منطقه یا یک کشور.
   یا ارتباط افزایش تیروئید در مردم با کمبود عنصر ید در نمکهای مصرفی یک منطقه یا یک کشور.
   یا ارتباط افزایش گلبول قرمز با افزایش ارتفاع یک منطقه از سطح دریا.

   قاعدتاً همین ارتباط علمی نیز از لحاظ عوارضی که حمید آقا ردیف نموده اید، باید بین کشورهایی که مصرف سرانه مشروبات الکلی در آن بسیار بالاست با کشورهایی که مصرف مشروب الکلی در آن پائین یا قدغن هست نیز دیده شود !!
   آیا واقعاً چنین است یا این ارتباط نسبت عکس دارد؟

   پس باید بپذیریم که اسلام به حق و بخاطر عوارض زشت اخلاقی و تربیتی آن ، مشروبات الکلی را منع کرده است نه بخاطر عوارض پزشکی آن !

 31. فارس نیوز می‌گه:

  درود دکتر ابراهیمی عزیز.

  امروز مقاله ای از فارس نیوز در مورد نظر اسلام و قرآن در منع شراب و مسکرات خواندم که نظرات حضرتعالی را در این مورد اینکه حرام بودن شراب بخاطر جنبه روانی و عواقب اجتماعی آن است تائید می کند.
  قبول است. نوشابه‌های الکلی عامل ناامنی، قتل، هرزگی، فساد و فحشا، خودکشی، تصادفات و هزاران نوع بلای دیگر ظهور شده و آرامش و امنیت اجتماعی افراد، همچنین اتحاد، همدلی و مهرورزی که لازمه پیشرفت جامعه است را به خطر انداخته است.

  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13911205001150

  احسنت احسنت.

 32. حمید می‌گه:

  پروفسور ابراهیمی
  شما که متخصص در امور طیور، حقوق و تفکیک اراضی، سیاست، پزشکی، روانشناسی و روانپزشکی، ازدواج و … هستی. بفرمایید چه نمی دانی تا ما آنجا بنویسیم. شما چرا هیچ منبع علمی را قبول نداری؟ من برای حرفهایم تمام منابع فیزیو پاتولوژی و سایکوپاتولوژی دارم شما بفرمایید به کجا استناد می کنی؟ دقیقا از کجا اینها رو در میاری؟
  تاثیرات شخصیتی یعنی چه؟ مثلا شما درس خونده ی این مملکتی؟
  شما احتمالا خود را بی نیاز از هر کس و هر مرجعی می دانی، این برای شما خطرناکه
  متاسفم که به جای جواب دادن علمی به شکل عامیانه متوسل می شوید. تخصص شما دقیقا چیست؟ شما روانشناس و روانپزشک هستی؟ پزشک هستی؟ فقیه هستی؟
  مطالعات بوم شناسی همبستگی چه ربطی به طیف بیماریهایی داشت که در همه متون علمی جهان ذکر شده؟
  روان از نظر شما چیه ؟ متوجه هستی وقتی عرض کردم یکی از بنیه های ساختار روانی فیزیولوژی است یعنی چه؟
  زیادی تشویقتان کرده اند جانم!

  • سید سعید موسوی می‌گه:

   آقای اسم مستعار “حمید” . می بینیم که پاسخ و استدلال دکتر ابراهیمی اینقدر حرفه ای و درست بوده که از پاسخ اش درمانده و رو به پرخاشگری و هزیان گویی آورده ای؟
   مرد حسابی تو که اینهمه از منبع و رفرانس می نالی. اول برای خود منبع و رفرانس مشخص کن تا همه بدانند که تو کی هستی؟ شما بصورت اسم مستعار یه سری چرت و پرت گفته ای؟ خونت آباد ! علم روانشناسی از شاخه علوم انسانی هست و در مورد روان و شخصیت افراد بحث می کند. علوم روانشناسی که هیچ و حتی روانپزشکی هم که زیر شاخه پزشکی است هم کاری به تاثیرات مخرب الکل بصورت دقیق و علمی بر روی بدن ندارد !!

 33. حامدی می‌گه:

  آقای عزیز با اسم مستعار *حمید*
  بنده در وهله اول از خواندن نظر شما خوشحال شدم که ما کم کم به سمتی می رویم که بحث علمی وارد بحث های عادی روزانه ما هم می شود. خوشبختانه یا بدبختانه با سیل عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهی انتظار می رود ما نیز همچون ممالک پیشرفته دنیا با هم بحث علمی داشته باشیم و یا حداقل آن را حتی در حد ابتدایی تمرین کنیم . متاسفانه افسوس و صد افسوس با دقت در متن نظر شما متوجه تضادها و خلاف گویی های متعدد در بحث شما شدم که در ذیل در مورد آنها خواهم گفت. در مرحله بعد با افسوسی صد چندان نظر بعدی شما را دیدم که حد و ارزش صحبت را در حد سخنان کودکان کاهش دا د حقیقت امر بسیار ناراحت شدم شما که می خواهید بحث علمی داشته باشید بسیار نابجاست که آن را یاد نگرفته اید و بسیار بی احتاط آن را به سخره می گیرید. برادر عزیز شما یا باید وارد جرگه علم و منطق شوید یا منش الوات و سخنان لوده و نامربوط را در پیش گیرید. حقیقت امر بنده با دیدن نظر دوم شما از پاسخگویی به نظر اول که پر از اشکالات علمی بود منصرف شدم ولی به حرمت علم و به پاس حفظ و ارتقا بحث علمی تلاش نمودم با دیدی علمی و منتقدانه نظرات شما را به چالش بکشم.
  شما اشاره نمودید که الکل باعث سرکوب سیستم ایمنی می شود. عین جمله * استفاده از الکل باعث سرکوب دستگاه ایمنی می ششود و خطر عفونت را افزایش می دهد *
  در پاسخ ، شما را به یکی از کاملترین تحقیقاتی که در ضمینه تاثیر الکل بر سیستم ایمنی شده ارجاع می دهم.
  Handbook of the Medical Consequences of Alcohol and Drug Abuse, 2nd edition 2008
  Centre for Addiction and Mental Health, Toronto, Ontario
  این کتاب که اشاره ای است بر تاثیر الکل بر کل سیستم بدن که توسط مرکز اعتیاد و سلامت روان در تورنتو کانادا منتشر شده است. در فصل ۴ کتاب تحت عنوان
  * Alcohol and the immune system * با بررسی کامل سیستم ایمنی و بررسی مطالعات انجام شده بر روی تاثیر الکل بر سیستم ایمنی و سلول های مهم دخیل در پاسخ ایمنی از جمله لنفوسیت های T و B و سلول های NK و نیز ماکروفاژها و لنفوسیت ها به وضوح اشاره داشته که مصرف الکل تا زمانی که به حد اعتیاد شدید و روزانه به الکل و در نتیجه بروزسیروز کبدی نرسیده هیچ تاثیری منفی بر سیستم ایمنی ندارد. بدیهیست که افراد مبتلا به سیروز کبدی دچار نقصان عمده در عملکرد دستگاه های بدن از جمله سیستم ایمنی هستند. همچنین ثابت شده که مصرف عمومی و نرمال الکل تا حدی که به حد اعتیاد و دایم الخمری و به اصطلاح Alcoholism نرسیده نمی تواند موجب ایجاد سیروز کبدی شود.

  شما اشاره نمودید که الکل باعث افزایش فشار خون می شود . عین جمله شما * الکل باعث افزایش برون ده قلبی و افزایش فشار خون می شود *
  مااسفانه شما باز بسیار عجولانه و سطحی سخن گفته اید . مصرف الکل در حد زیاد و روزنه می تواند موجب افزایش فشار خون شود ولی برادر عزیز در منابع علمی اشاره شده که در افراد زیر ۶۵ سال مصرف آبجو تا حد ۷۰۰ میلی لیتر (۰٫۷ لیتر) و شراب تا حد ۳۰۰ میلی لیتر تاثیری بر فشار خون ندارد. در افراد بالای ۶۵ سال با خظر مشکلات قلبی مصرف بدون اشکال الکل نصف مقادیر ذکر شده برای افراد زیر ۶۵ سال است. ( جهت کسب اظلاعات کاملتر به منابع علمی مراجعه کنید وبه مقاله
  Alcohol Consumption and Blood Pressure — Kaiser-Permanente Multiphasic Health Examination Data
  The new England journal of medicine 1997
  ارجاع می دهم.

  شما لیست بلنبالایی از عوارض الکل ذکر کرده اید که پرداختن به تک تک آنها خارج از حوصله این بحث است. به طور کلی مصرف الکل در حد افراط و اعتیاد به الکل نهایتا منجر به ایجاد عارضه سیروز کبدی و عوارض مختلف دیگر می گردد. همچنانکه مصرف چربی و قند و… در حد افراط باعث عوارض گوناگون می شود. در پایان من با این نظر که منع کامل مصرف الکل در دین مبین اسلام به دلیل تاثیر آن بر نمازگذاران و غافل ماندن از فرایض دینی و همچنین تاثیر آن بر شخصیت افراد و همچنین احتمال ابتلا افراد به اعتیاد به الکل بوده کاملا موافقم.

 34. حمید می‌گه:

  انشاء الله که ما در هر امری رضایت خداوند را در نظر بگبربم.
  حامدی عزیز
  تمامی مواردی که بنده عرض کردم با در نظر گرفتن مصرف الکل به صورت مداوم بود. متاسفانه بنده مطالب را که خواندم دیدم بعضی از خوانندگان آنقدر از سهل گیری استاد مسلم و مسلط بر علوم جناب ابراهیمی سر حال آمده اند که پرسیده اند ” ما بالاخره بخوریم یا نخوریم؟” !!
  نوشته مندنی: دکتر جان

  (ما آخرش نفهمیدیم شما منظورت چیه. ما بخوریم یا نه؟)
  قصد این نوشته چه بوده؟
  این سایت محل بحث تخصصی نیست و ما در همه امور باید به صاحبان آن مراجعه کنیم.چرا ما در هر زمینه ای نظر می دهیم؟ درباره مصرف الکل حتی به مقدار کم باید به عالم دین مراجعه کنیم نه کسی که تخصصی ندارد. درباره اثرات روانی باید به متخصص روانشناسی و روانپزشک و درباره آثار بدنی متخصصان پزشک. کجای این حرف غیر منطقی است؟ شما اینقدر از نتایج نه چندان بد الکل گفتید من بیماریهای حاصل از آن را ردیف کردم، چطور شد که همه عصبانی شدند که فلان و بهمان ! از نظر ما مسلمانان حتی نطفه کسی که شراب خورده مساله دار است تا چه رسد به اینکه نتایج روانی و جسمی مصرف مداوم الکل چیست که مشخص است اصلا درمان پذیر نیست.نطفه که دیگر شخصیت ندارد و عبادات یادش نمی رود که؟ خوب حتما اثر جسمی دارد که بعد نتایج روانی به وجود می آورد. اقای ابراهیمی به این مسائل اشاره کرده اند ولی چون به نظرم وارد بحثهای دیگری شده اند که احتمالا تخصصشان نیست شک و دو دلی به وجود آورده اند. البته جواب ایشان به نوشته بنده کاملا غیر علمی و غیر مرتبط بود.

  اینقدر درباره خراب شدن یا نشدن شراب خانگی! گفتن و ذکر حال می و این جور بحثها در اینجا محلی ندارد. در ضمن بنده گفتم باید در نوشتن دقت کنیم نگفتم کلا غلط گفته اید. که نفسهای ضعیف به شک نیفتند آخر اینطوری که ما بیوشمی را نصف و نیمه می گوییم دو دلی نتیجه آن است.
  آن برادر دیگر اول بود دیکته اش را خوب کند بعد بیاید درباره علوم بشری خط و نشان بکشد.
  والسلام

 35. حامدی می‌گه:

  دوست عزیز جناب آقای * حمید*
  به نظر بنده بحث بر روی ماهیت علمی وقایع و در این مورد خاص تاثیر یک ماده بر روی بدن با بحث بر روی اعتقادات مذهبی کاملا متفاوت است. در مورد اول باید به جدیدترین و کاملترین تحقیقات علمی در هر مورد اشاره نمود و بر آن اساس موضوع علمی و نتایج حاصل از تحقیقات علمی معتبر را با صداقت کامل گزارش داد. در مورد دوم باید بر اساس اعتقاد شخصی سخن گفت.
  فاجعه زمانی است که ما سعی کنیم اعتقاد شخصی خود را تحت لوای علم و تحقیقات نامعتبر و بعضا با خلاف گویی به خواننده منتقل کنیم. بنده معتقدم باید به عنوان تحصیلکرده واقعیت های علمی را بدور از هرگونه تعصب منتقل کنیم و خدای ناکرده با خلاف گویی تلاش نکنیم اعتقادات خود و فرامین مذهبی را تحت لوای واقعیت علمی به خواننده منتقل کنیم. واقعیت آن است که فرامین مذهبی شان و جایگاه والایی در جامعه ما دارند. هر مسلمان معتقدی بدون نیاز به انجام تحقیقات گسترده در مورد هر فریضه دینی باید آن را اجرا کند.
  تلاش برای علمی جلوه دادن تمام فرایض دینی نه نیاز است نه مورد پسند. چه بسا تضادی بین این دو ایجاد شود در وهله اول مسلمان معتقد آن را به ناقص بودن علم بشر نسبت می دهد و از طرف دیگر دانشمند و محقق آن را به نقصان در تعالیم دینی مربوط می داند که در این بین هم دین متضرر می شود هم علم .
  واقعیت آن است که دین جهت آرامش بشر فرستاده شده نه برای یافتن تضادهای خود با علم. هر کس بر اساس اعتقاد خود و ایمانی که به خدای خود دارد راهی را در پیش میگیرد. اینکه تلاش کنیم دین و علم را در برابر همدیگر یا کنار هم قرار دهیم کاری بی فایده است. هم دین مقدس و گرانبهاست و هم علم ارزشمند و راهگشا. چه بسا دانشمندانی که با علم به تمام ویژگیهای الکل ( چه فواید و چه مضرات) به دلیل ایمان قوی و اعتقاد راسخ از مصرف آن سر باز می زنند.
  در پایان به اعتقاد بنده باید واقعیت علمی را مطرح کرد (هرچند که در تضاد با تعالیم دینی باشد) به دلیل تعهد به صداقت و نیز در صورت اعتقاد به دین مبین اسلام باید فرامین الهی را اجرا نمود به خاطر ادای حق بندگی.

 36. سید محمود ابراهیمی می‌گه:

  بحث جناب آقای حامدی عزیز با دوست عزیز با اسم مستعار حمید از دو جهت برای من بسیار جالب بود. هم به علت رعایت ادب و صداقتی که جناب آقای حامدی در بیان واقعیت های دقیق علمی بدور از هرگونه تعصب داشتند و هم به دلیل تلاش برای ایجاد جوی بر محور ادب و منطق در این سایت.
  من با نظر آقای حامدی در مورد دین و علم موافقم. با خواندن متن ایشان زمان رنسانس و تقابل علم جدید و کلیسا در ذهن بنده تداعی شد. سقوط کلیسا از زمانی آغاز شد که بسیار مبتدیانه و متعصبانه تلاش نمود با تفسیری که خود از آیات انجیل داشت موضوع صاف بودن زمین را به کرسی بنشاند و حتی گالیله را با زور وادار کرد از ایده کروی بودن زمین دست بردارد و او را تا آخر عمر در خانه خود محبوس کرد. با تمام این قدرت نماییها نه زمین صاف شد و از حرکت ایستاد نه کلیسا معتبرتر شد. خوشبختانه دین اسلام بر اساس تشویق به علم اندوزی بنا شده است. منش پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار جملگی بر کسب علم و دانش در کنار تعهد و تقوی استوار بوده و شکوفایی علمی ایران پس از ورود اسلام به ایران در طول ۴ قرن ( تا زمان حمله مغول) موید این مطلب است. به نظر من اینکه تلاش کنیم تام فرامین اسلام را علمی جلوه دهیم و یا علمی تفسیر کنیم خطی است که کلیسا بسیار پیش تر از ما مرتکب شد. تاسیس دانشگاه های زیاد و خیل عظیم فارغ التحصیلان در مقاطع بالای تحصیلی پس از انقلاب نشان دهنده همسویی و همگرایی اسلام و علم است نه لزوما یکسانی آندو. آفت اعتقاد آن است که ما هرچیزی بر خلاف دین خود را انکار کنیم وخود را فارغ از تحقیقات و علم اندوزی بدانیم. میل به رویکرد به شدت متعصبانه و نا آگاهانه نه در منش پیامبر بوده نه ائمه اطهار. در دنیای امروز هم به دین نیاز داریم هم به علم.

 37. نجیبی می‌گه:

  درود بر شما اقا ی ابراهیم
  اما می خواستم بدانم که ایا درست است که الکل بلا فاصله مقدار زیادی از ان در دهان جذب میشود؟

  • سيد محمود ابراهيمي می‌گه:

   درود آقای نجیبی.

   در پاسخ حضرتعالی باید گفت که الکل از دهان جذب نمیشود. مقدار ۱۵ تا ۲۰ درصد الکل در معده جذب می شود (که اینهم بستگی به پر یا خالی بودن معده دارد) و بالغ بر ۷۵ درصد الکل نیز در روده کوچک جذب بدن می شود.
   سرعت جذب آن نیز به این خاطر است که مستقیماً و بدون تغییرات جذب سلولها میشود و نیاز به تجزیه و تبدیل شدن به مولکولهای کوچکتر ندارد.

   سربلند باشید

 38. حسین محمدی می‌گه:

  به طور خلاصه بگویم. جدا از مطالعه مقاله و نظرات تخصصی آن لذت بردم و بسیار آموزنده بود. دمتان گرم

 39. محمدرضا می‌گه:

  کامل و دقیق.ممنون از اطلاعات جامع شما

 40. متین می‌گه:

  باسلام به همه اساتید .با خواندن مطالب بالا احساس کردم که مطلب جدیدی با اجازه سروران نیست .همان نصایح وذکر ماخذ ها ،احتباط های نوشتاری .وتعارف تیکه وپاره کردن برای خودمان.۳۴ سال از انقلاب شکوهمندمان میگذرد.هنوز جرات نداریم بگوییم که آب اگر راکد بماند میگندد.نبود کار وفقر است که جوانان را به موادوالکل و…سوق میدهد.آقا در یک کلام نمیتوانیم کار بسازیم.کسی نیست درمملکتمان سرمایه گذاری کند.سرمایه دارها دارن میرن.آمار فرارمغز بالاست.خدایا به تو پناه میبرم ،جوانانمان اسلام گریز شده اند.واین درد است.حال بیایید هی با نصیحت از محرمات بگوییم وشاهد تمسخر قشر جوان باشیم که میگویند”ای بابا تاریخ مصرف این حرفا گذشته،بهشت راساخته اند که این دنیایمان راجهنم کنند”چه بگویم جز پناه بردن به امامان معصوم.

 41. جعفری می‌گه:

  با سلام
  مقاله بسیار کامل و جالبی بود اگر امکان دارد مقاله ای هم در مورد عوامل روان شناختی مصرف مشروبات الکلی نوشته شود .

 42. اکبر رضایی می‌گه:

  درود آقای ابراهیمی
  واقعا اطلاعات خیلی خوب و کاملی رو راجع به مشروبات الکلی ارائه کردید . بنده که خیلی از این مطلب اطلاعات جدیدی کسب کردم ممنون منتظر مطالب بعدی تون هستیم.

 43. احمد اسدی می‌گه:

  سلام خدمت جناب ابراهیمی عزیز و همه دوستان
  با اینکه خیلی دیر مقالتون رو خوندم، اما انصافا لذت بردم.
  و در ادامش نظر دوستان و نیز پاسخ های دقیق و کامل جناب ابراهیمی مکمل مقاله بودن.
  ………….
  دوستمون جناب حمید فرموده بودن اینجا جای چنین بحث هایی نیست.
  حمید خان، اگه اینجا جاش نیست، پس کجاست؟
  اتفاقا تو همین جاهاست که میشه نظر عموم جامعه رو در مورد یه موضوع خاص دریافت کرد و اون رو کلیت داد. تعداد کامنت های زیاد دوستان و به اشتراک گذاری اطلاعاتشون حرف من رو تایید میکنه.
  جناب ابراهیمی ایشاالله که همیشه پاینده باشید.

 44. م.نوری می‌گه:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت دست اندرکاران سایت لامردنوشت
  بنده دیروز کامنتی با طرح چند سوال علمی از آقای دکتر ابراهیمی در سایت مطرح کردم که متاسفانه شما بدون دلیل خاصی آن را حذف کردید. دوستان عزیز کار روزنامه نگاری و اطلاع رسانی پاک و بدون غرض نیازمند احترام به صحبت های خوانندگان است. شما به حق در صفحه اول اشاره داشته اید که هرگونه کامنتی حاوی توهین و ناسزا حذف خواهد شد که کاملا درست است ولی دوستان عزیزبدبختی ما آنجاست که ما از این طریق و به بهانه ای، راهی جهت حذف نظراتی که به مذاق ما خوش نمی آید برای خود باز کنیم. دوستان عزیز و زحمتکش خواهشی که من از شما دارم این است که به نظر و سایت خود احترام بگذارید و اجازه ندهید آستانه تحمل شما تا حدی پایین بیاید که هر نوع کامنتی که شما دوست ندارید حذف گردد و باور بفرمایید متاسفانه با این رویکرد این سایت محبوب بالاترین آسیب را خواهد دید.