پوشش زنان ایرانی در گذر زمان+تصاویر

عباسپور حسین

دانش آموز سال سوم رشته تجربی-دبیرستان نمونه ابن سینا-شیراز

مطالب جذابی که ممکن است علاقه داشته باشید...

۸ پاسخ

 1. احمد حسن پور می‌گه:

  سپاس از مطلب خوبتون.
  لباسها در اعصار گذشته و در جوامع بشری با توجه به اقلیم و محیط فکری و محیط زیست، مختلف بوده. بد نبود البسه اروپائیان(روم و یونان) نیز ذکر میشد.
  اما حجاب در لغت به معنای پوشش است. چیزی که مخفی باشد در حجاب قرار گرفته و پوششی که چیزی را مخفی میکند حجاب نام گرفته و این حجاب میتواند بصورت یک دیوار جدا کننده باشد، یالباس باشد، یا نبود نور کافی باشد یا حرفی به دروغ باشد و همچنین در دنیای رسانه ای امروز خبری کم اهمیت بجای خبری پر اهمیت در صدر خبرها قرار گیرد.
  پوششی که امروز به عنوان حجاب مورد توجه و ستیز است در گذشته هایی دور که آقای عباسی ذکر کرده اند شاید به عنوان یک عقیده مذهبی و عنصری خارجی وجود نداشته.
  اگر بخواهیم نوع پوشش و کاربری لباسهای از دوره صفوی تا امروز با ماقبل و قبل از اسلام و حتی در زمان مادها و پارتها مقایسه کنیم در میابیم که لباسها با نوعی طراحی همراه بود که علاوه بر پوشش به زیبائی و کاربری ان نیز توجه میشده که این نشان از ارتقاء سطح فکری انسانها در نوع پوشش بوده. اما امروز پارچه ای سیاه که هیچ ارتباطی با انسان در پروسه زندگی ندارد اطرف اورا (انسان ماده یا زن)احاطه کرده و از آن به عنوان آنتی ویروس یا مسونیت یاد شده. این در حالی است که حجاب دو رو دارد و در روی دیگر آن اهریمن نیز میتواند از حجاب برای مقاصد خود استفاده کند. نبود نور نوعی حجاب است برای یک دزد که شبانه مکانی را غارت کند. یا بمبی که زیر چادر مردی که خود را با حجاب زنها سر تا پا سیاه کرده است وسط جمعی انسانی منفجر شود. همچنین یک دانشجو یا استاد دانشگاه ویا یک روحانی یا مقامی سیاسی با استفاده از موقعیت و لباس خود به عنوان حجاب برای دست زدن به شرارتها و شهوت ها و سوء استفاده ها کمک بگیرد. فاصله ها نیز به نوعی حجاب هستند و گناهان ما حجاب مایند در رسیدن و دیدن وجه الله.

  موضوعی دیگر که در باب حجاب مورد توجه است بحث صداقت است. با تفاسیری که از حجاب شد در میابیم که میتواند روبروی صداقت قرار گیرد. به همین دلیل است که در بسط تفکر حجاب گرایانه میباید احتیاط کرد چرا که ممکن است بجای مسونیت اهریمن و جهالت را در دامان خود پرورش دهد.

  شاید در مطلب فوق میبایست تفکیکی صورت میگرفت و حجاب را از لباس جدا مورد تحقیق قرار میداد.
  سپاس.

 2. محمد می‌گه:

  آقای حسن پور
  حجاب نیزخودنوعی لباس است
  موضوع نیزپوشش زنان است

 3. شاهپور صفری زنگنه می‌گه:

  آقای عباسپور درود
  من اصولن شخصیتم انتقادیست و تا بحال انتقاداتم تند بوده. امیدوارم مطلبم آزرده خاطرتان نکند چرا که قصد من و تو از این نوشته ها چیزی جز روشن شدن تاریکیها نیست. خب نقطه بگذاریم و برویم سر خط.

  کسی که برای آگاه کردن مردم از آنچه که نمیدانند مطلبی مینویسد یا سخنی میگوید باید که کلامش خالی از هر حُبّ و بُغضی باشد ولی ظاهرن شما در این مطلبتان هر دوتایش را در با هم در نوشته ی یتان نشان داده اید.
  حبّش کجاست؟
  شما با عشق و علاقه به حجاب ، تنها آن بخش از تاریخ را نشان داده اید که گویی در همه ی دوره ها این حجاب بوده است که بر زنان حکومت میکرده !!!
  حُب شما به حجاب تا آنجا پیش رفته که با گذاشتن عکسی از دوران شاهنشاهی پهلویها خواسته اید نشان دهید که در دوران پهلویها هم همه ی زنان ایرانی حجاب بر تن میکردند

  بغضش کجاست؟
  عزیز جان تو که برای القای درست بودن حجاب از دوره ی مادها شروع کرده ایی و تاریخ را یک به یک ورق زده ایی چرا یکدفعه از قاجاریه به بعد میزنی به صحرای کربلا و وارد ادیان الهی میشوی؟؟؟

  اینکه نشد تحقیق برادر. خواننده ی مطلبت این را حس میکند که به عمد و از روی بغض نخواسته ایی دوران پهلویها را که بیش از نیم قرن بر ایران حاکم بوده اند را در این نوشته ات جا دهی. من به خوب یا بد آنها کاری ندارم ولی وقتی کسی تاریخوار مطلبش را دسته بندی میکند باید حواسش تا انتهای حرفش باشد نه اینکه مطلبش را ابتر کند.

  و اما درباره ی عکسهایی که در دوره های متفاوت گذاشته ایی و قضاوت کرده ایی که با توجه به این عکسها ایرانیها در همه ی دوره ها حجاب بر تن و سر میکردند باید بگویم که :

  ۱- در تمامی نقاط کره زمین ( بجز محدودی از قبیله ها )از جمله ایران ،هم مردان و هم زنان لباسی بلند بر تن میکردند که این فقط خاص زنان ایران نبوده ( نگاهی به لباسهای سنتی زنان و مردان در چین ، ژاپن ، اروپا ، مصر و … بینداز لطفن)

  ۲- این عکسهایی که گذاشته ایی و به آنها بر بودن حجاب در دوره های مختلف ایران تاکید کرده ایی ، عکسهایی از شاهزادگان و اشرافزادگان هست که نمیتوان بدرستی گفت که این لباسی بوده که زنان ایرانی آنرا می پوشیده اند. حتمن متوجه هستید که فرح پهلوی ملکه ی ایران هیچ اعتقادی به حجاب نداشته و ندارند ولی وقتی که لباس اشرافی یشان را میپوشیدند ، بلندی لباسش تا روی ناخن پایش میآمد. (میتوانی عکسهای تاجگذاری ملکه را از اینترنت نگاه کنی )
  و یا اینکه ملکه ی حال حاضر انگلیس، همیشه با لباسی که تا زیر زانویش را بپوشاند در انظار ظاهر میشود . او حتی موهای خودش را هم با یک کلاه میپوشاند در حالیکه اعتقادی به حجاب هم ندارد.

  بنابراین این عکسهایی که از اشرافیان هر دوره گذاشته ایی نمیتواند دلیلی بر حضور حجاب نزد زنان ایرانی در دوره های مختلف تاریخی باشد.

  ۳- همانگونه که آقای حسن پور هر نظر داده اند لباسها در اعصار گذشته و در جوامع بشری با توجه به اقلیم و محیط فکری و محیط زیست آنها بوده است . مثلن در شبه جزیره ی عربستان بدلیل شرایط اقلیمی که بیشتر با طوفان شن همراه بوده میبینیم که هم زنان و هم مردان لباس بلند بر تن میکردند و هر دوی آنها سر خود را با حجاب میپوشاندند.

  ۴- آخرین و مهمترین مطلب : حسین جان بچسب به درس و مشقت و به لباس زیر و روی زنها هم کاری نداشته باش چون آنها هم به لباس من و تو کاری ندارند. اجازه بده این حرفهای خاله زنکی ( عمو مردکی) زنها خودشان بین خودشان حل کنند.

  • زن ایرانی می‌گه:

   آقا شاهپور ابتدای مطلبتو که خوندم فکر کردم داری مطالب دیگران رو نقد میکنی به ( ۴- آخرین و مهمترین مطلب) که رسیدم متوجه شدم در اصل داری غیرت خودتو نقد میکنی تا ما خانمها بدونیم امثال شما ها چقدر بی غیرتید و ای کاش بعضی از خانومهای بی صفت هم غذای چشم شما نمیشدند
   یه روزی مردها اینقدر با غیرت بودند که نمیگذاشتند این حرفا بشه حرفای خاله زنکی
   چه حیف که اینروزا خیلی از مردهای نامرد پوشش خانومهاشون رو هم به حال خودشون گذاشتند، شاید چشم حریص خودشون هم تو خیابون با دیگران سیر بشه اما…

 4. سيداحمد موسوي پور می‌گه:

  از نویسنده محترم درخواست است که در خصوص نقدهای صورت گرفته پاسخ دهند..

 5. مرتضی می‌گه:

  با سلام،حجاب به عنوان یک امر اجتماعی که از جنبه های مختلفی می توان آن را مورد کنکاش قرارداد و در موردش تحقیق کرد همواره از زمان پیدایش انسان تا زمان حال مورد توجه انسان بوده،هر چند در دوره های مختلف و در جوامع مختلف از حیث نوع تفاوت وجود داشنه و دارد، گرایش به حجاب و پوشش شبیه به یک امر درونی و فطری است چرا که به نظر اگر غیر از این بود این چنین در این سیر تاریخی شاهد رواج آن در میان جوامع انسانی نبودیم.در میان ایرانیان نیز مثل سایر جوامع رایج بوده ولی اینکه در کدام دوره از تاریخ این مرز و بوم از وضعیت بهتری برخوردار بوده است بستگی به این دارد که چه شخصی و با چه مرام و مسلکی به نظاره بنشیند،در هر حال امیدوارم حجاب به عنوان یک فرهنگ و انچنان که مورد تایید عقل و شرع می باشد مورد توجه بیش از پیش قرارگرفته و از این مرز و بوم رخت بر نبندد چرا که حجاب مادر پاکی هاست…

 6. معین محمدی می‌گه:

  باتشکر از مطالب بسیار جالب شما.در صورت امکان محبت بفرمایید منابع مطلبها رو هم ذکر بفرمایید با تشکر

پاسخ دهید