اسفند
۲۴
۱۳۹۰

زردی من از تو، سرخی تو از من

یکی از آئینهای سالانه ایرانیان چهارشنبه سوری یا به عبارتی دیگر چارشنبه سوری است. ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می روند.
مردم در این روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهایشان مراسمی را برگزار می کنند که ریشه اش به قرن ها پیش باز می گردد.
قاشق زنی، آجیل مشکل گشا، پریدن از روی آتش، فالگوش ایستادن و… از مراسم اصلی شب چهارشنبه سوری است.

ظاهرا مراسم چهارشنبه سوری برگرفته از آئینهای کهن ایرانیان است که همچنان در میان آنها و با اشکال دیگر در میان باقی بازماندگان اقوام آریائی رواج دارد.

ما هم امسال مانند خیلی از شماها این رسم ایرانی را بجا آوردیم البته از نوع مسالمت آمیزش جای همتون خالی و سبز به مانند کهور چله تابستون
دیشب جای همه شما روی آتش پریدیم و دست زدیم البته کمی هم ترق و تروق کردیم ( از نوع کم ) راستی چند تا قوطی خالی ” امشی ” (‌حشره کش ) و اسپری خالی چسب ۱،۲،۳ نیز نامردای نونهال آتش زدند که این آخری عجب صدایی می داد .
امسال علاوه بر کوچک سالان بزرگسالان نیز بودند و حسابی به جشن صفا داده بودند.
جمع بچه های نوجوان و همچنین نونهال جمع بود ، مهدی ،‌ عادل ،‌ میلاد ،‌ محسن ، مهدیس و مهران و سینا و البته مهرداد (‌مسئول جلوه های ویژه ) خلاصه جای همه شما خالی بود و زردی مان را با سرخی آتش عوض کردیم .
بعلت سرعت بالای اینترنت قادر به آپلود کلیپها نشدم ولی چند از عکسها را برایتان آپلودکردم می تونید ببینیدشان.
چهارشنبه سوری سال 1390 شهرستان لامرد - قلعه غلام عبدالله
مراسم چهارشنبه سوری سال 1390 شهرستان لامرد - قلعه غلام عبدالله

درباره نویسنده: عبدالرضا عبدالهي

۱۴ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سپاس از شما آقای عبداللهی عزیز. اما من فکر میکنم سربرگی که نوشتین جابجاست(زردی من از تو، سرخی تو از من).
  میباید این گونه باشه سرخی من از تو و زردی تو ازمن: یعنی اگه من سرخ و شاد وسرزنده ام از وجود تو است و اگه تو زرد و نهیف و غمینی بخاطر وجود ناچیز منه. اینکه خودتو کوچک بشماری و دیگران را گرامی بداری.

  • تشکر و سپاس از عبدالهی عزیز

   چه زیباست این رسم ایرانی برای من ایرانی

   راستی احمدجان درست نوشته اند شما معنایش را اینطور بخوان
   زرد من از آن توست و سرخی تو از آن من.

   • بله اقای رحیمی عزیز اینطور هم میشه خوند. میشه بجای پریدن روی آتش, از زیرش عبور کنیم. میشه شبا رفت زیر تخت خابید. یا فرمون و پدالهای ماشین رو بلند تر کرد و روی سقف ماشین نشست و رانندگی کرد هوا هم میخوریم بهتره. میشه بجای اسب سواری به اسبها هم سواری بدیک چه اشکالی داره. میشه با لباس حموم کرد. میشه پول تغلبی بجای پول واقعی استفاده کرد یا اینکه زمین کس دیگه رو با یه سند جعلی فروخت و پولشو به جیب زد. میشه روی منبر داستانهای کوتاه و حیرت انگیز تخیلی گفت و هزاران مورد دیگه. میشه خیابون ۲۰ متری رو توی سیستم شهرداری به ۱۲ متر کاهش داد و بقیشو فروخت و به جیب زد و …………………………………………………………………………………..

 • دیشب صدای مهیب ترقه هایی که می گویند اصلا به گوش نمی رسید .
  آتش های زیبا توی صحرا بدجور هوس انگیز بود و پرش و پرش و جستیم از این آتش ترسناک خیالی

 • دیشب من نیز شاهد آتش بازی آرام بچه های لامرد از بزرگ و کوچک بودم حیف که ما هنوز نمی دانم چهارشنبه سوری چیست ؟
  مطمئن باشید این جشن را زنده نگه خواهیم داشت .

 • درود بر شما, آقای عبدالهی عزیز
  اگر به طریقی عکس های این مراسم را به بنده برسانید, به گالری سایت اضافه خواهد شد

 • سلام
  منم قرار بود بیام که چون ساعتی مشخص نشده بود، جا ماندم!!
  مراسم بعدی هم منو خبر کنید لطفن.

 • نکته ی جالب اینه که علاقه ی مردم در این یکی دو سال اخیر به جشنهای کهن ایرانی خیلی بیشتر شده. دلیلش هم واضح هست…
  شاد باد جشن چهارشنبه سوری و ایام نوروز

 • جشن چهارشنبه سوری در میان تمامی جشن های دیگر ما ایرانیان در نوع خود بی نظیر شاید هم کم نظیر باشه. چون واسه برگزاری جشن های دیگه قربانی می کنند، با نهار و شام و شیرینی از مهمانان پذیرایی می کنند و همه شاد و خندانند و به هم تبریک و شاد باش میگند. اما واسه برگزاری جشن چهارشنبه سوری فضای شهر امنیتی میشه، نیروی انتظامی و آتش نشانی و اورژانس و تختهای بیمارستان و کلیه پرسنل مربوطه در حال آماده باش در میاند تا نکنه اتفاقی برا کسی بیفته ، خانواده ها بجای شاد بودن دل نگران از اینکه واسه فرزنداشون اتفاق ناگواری بیفته ، محیط زیست شهروندان با آلودگی صوتی و دود ناشی از آتیش زدن لاستیک و انفجار ترقه همراه میشه آخه عزیز دل برادر این هم شد جشن که ما ایرانیا به خودمون میبالیم که اینو از اسلاف و گذشتگانمون به ارث بردیم. باید در این زمینه اهل فرهنگ، فرهنگ سازی کنند.

 • سلام به تمام همشهریان عزیز
  جشن هایی مثل چهارشنبه سوری باید توی یه جای مخصوص باشه به همراه پذیرایی و موسیقی تا همه با سلامت جشن رو برگزار کنن نه این که توی خیابون جلوی زن و بچه مردم ترقه بندازن و مزاحم دیگران بشن
  زرتشت جان دلیلش نبود سرگرمیه بخاطر این که چند ساعت شاد باشیم باید یادی از قدیم کنیم و الا توی این دنیای نیمه ماشینی کسی واسه شادی وقتی نداره
  خوبه همیشه از این رسم ها باشه یعنی ما بجای کریسمس و دیگر مراسمات بیگانه مراسمات ایران باستان رو داشته باشیم

 • آقا اعتراض
  قرار بود همه جمع بشیم، به ما هم خبر بدید
  پس چی شد؟!؟!؟!

  • متاسفانه در برگزاری این مراسم ما چندان منظم نبودیم
   به همین دلیل مراسم باشکوهی برگزار نکردیم
   ولی آقای عبدالهی مراسم باشکوه و درخوری برگزار نمودند

 • برعکس هر سال که مردم به خیابانها میومدن برای برپایی جنش امسال با تدابیر امنیتی که بر شهر حاکم بود مردم نتونستند به خیابانهایی شهر بیان ولی در عوض مردم با رفتنشون به اطراف شهر و برپایی جنش چهارشنبه سوری نشون دادن که چقدر به ایین ها و مراسمات ایرانی اهمیت میدن

 • ما که مراسم با شکوهی برگزار کردیم و رو آتش هم پریدیم جاتون سبز .

فرستادن دیدگاه

شما باید وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید.

آخرین دیدگاه‌ها

پيام هاي لامرد نوشت

دسته ها